Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaYazılımMicrosoft, Windows 7 ve 8'den Windows 11'e fiyatsız geçişi sonlandırıyor

Microsoft, Windows 7 ve 8’den Windows 11’e fiyatsız geçişi sonlandırıyor

Microsoft, Windows 7 ve Windows 8 kullanıcıları için fiyatsız olarak sunduğu Windows 10 ve 11 yükseltmelerini sonlandırdı. Daha eski sürümlerden birine sahip kullanıcılar, bu durumla birlikte artık güncellemek istediklerinde fiyat ödemek zorunda kalacaklar. Evvelki devirlerde birtakım kullanıcılar, HWIDGEN ve MAS üzere araçlar kullanarak yükseltme sırasında daima aktivasyon elde etmeye çalışmışlardı. Fakat, Microsoft bu tıp istekleri sunucularından engellemeye başladı. Tekrar de, bu aktivasyonlar aracılığıyla aslında Windows 10 yahut 11 kullanılan bilgisayarlar etkin kalacak ve bu kullanıcılar lisanslarını koruyacaklar.

Bu ortada, Windows 11‘in 22H2 sürümü hala sanal makinelerde aktive edilebilir durumda bulunsa da, daha yeni olan Canary sürümü aktivasyon isteklerini kabul etmiyor. Şirket ayrıyeten, eğitim piyasasını gaye almak üzere, Chrome OS ile rekabet etmeyi amaçlayan daha hafif ve web odaklı Windows 12 üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Microsoft, Windows 7 ve 8’den Windows 11’e fiyatsız geçişi sonlandırıyor

2024’te çıkması beklenen bu sürüm, standart Windows sürümlerini değiştirmeyecek lakin daha kolay, eğitim odaklı aygıtlar için bir alternatif olacak. Ayrıyeten, bu yeni versiyon, Microsoft Edge ile derin entegrasyonlu ve yapay zeka ile güçlendirilmiş, ağır web tecrübelerine odaklanacak.

Microsoft ayrıyeten, Windows 11 için Copilot isminde yeni bir yapay zeka asistanı ekleyen büyük bir güncelleme sunuyor. Copilot, bir kenar çubuğunda yer alacak ve kullanıcılara, tanım arama ve seyahat planlama üzere çeşitli misyonlarda yardımcı olacak. Bu güncelleme, Dosya Gezgini’ne yeni bir görünüm kazandırıyor, Ink Anywhere isminde bir el yazısı özelliği ekliyor ve Snipping tool ile RGB aydınlatma denetimine iyileştirmeler getiriyor. Microsoft 365 kullanıcıları ise aylık 30$ karşılığında iş misyonlarında yardımcı olacak Copilot’u edinebilirler.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar