Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaMobilMicrosoft’un çift ekranlı telefonlar için geliştirdiği iptal olmuş Windows projesi ortaya çıktı

Microsoft’un çift ekranlı telefonlar için geliştirdiği iptal olmuş Windows projesi ortaya çıktı

Meral Erden: Microsoft’un Çift Ekranlı Telefonlar Için Geliştirdiği Iptal Olmuş Windows Projesi Ortaya Çıktı 1

Çift ekranlı cihazlar, yıl geçtikçe daha popüler olmaya devam ediyor. Microsoft, Android tabanlı Surface Duo’yu çıkarmadan önce taşınabilir Surface cihazı üzerinde uzun süre çalışmış. Windows Central’den gelen görüntüler, çift ekran destekli mobil Windows işletim sistemini gözler önüne seriyor.

Andromeda OS

Gelen bilgilere göre Microsoft, Surface Duo’yu çıkarmadan uzun süre önce taşınabilir Surface cihazı üzerinde çalışmalar yapmış. Andromeda kod adına sahip cihaz ve işletim sistemi, daha önce Microsoft’un sızdırılan patent ve epostalarında gözükmüştü ancak ilk kez canlı olarak gözler önüne serildi.

Windows Central, Andromeda OS’un erken test versiyonuna erişmiş. Andromeda, Lumia 950 üzerinde çalışıyor. Andromeda, Lumia 950 üzerinde çıkış yapmayacaktı ancak bazı Microsoft mühendislerinin işletim sistemini test etmesi için Lumia 950 üzerinde de çalıştırıldığı tahmin ediliyor. Andromeda, Windows Phone’dan birçok iz taşıyor. Bildirimler, Cortana tarafından yönetiliyor ve kilit ekranı adeta büyük bir tuval görevi görüyor. Herhangi bir işlem yapmadan kalem ile kilit ekranına not alabiliyorsunuz. Andromeda ara yüzü, modern mobil işletim sistemlerinde olduğu gibi parmak hareketlerini baz alan bir navigasyon sistemi ile çalışıyor.

Microsoft, katlanabilir Surface projesi için Andromeda’yı rafa kaldırdı ve onun yerine Android tabanlı Surface Duo ile devam etti. Eğer Microsoft Android ile devam etmeseydi belki de gelecek nesil Windows Phone’ları görebilirdik. Microsoft, bundan sonra katlanabilir cihaz dünyasına Android ve Windows 11 ile devam edecek gibi gözüküyor.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar