Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaMobilMilyonlarca Twitter Hesabı Her An Ele Geçirilebilir!

Milyonlarca Twitter Hesabı Her An Ele Geçirilebilir!

CloudSEK isimli bir siber güvenlik şirketi, dünyanın en popüler mikroblog platformu Twitter’la ilgili bir rapor yayınladı. Yayınlanan rapor, Twitter API anahtarlarını sızdıran 3200 uygulamayı ortaya çıkardı. Üstelik bunlardan 230 tanesi, kullanıcıların hesaplarını ele geçirmek için kullanılabilecek kimlik doğrulama bilgilerini de kapsıyordu. Bu durum, Twitter’ın her an çok büyük siber saldırılara uğrayabileceği anlamına geliyor.

API anahtarları, günlük kullanıcılar için önemli değil gibi görünüyor olsa da durum pek de öyle değil. Geliştiriciler, API anahtarları sayesinde kendi uygulamalarına Twitter özellikleri ekleyebiliyorlar. Eğer Twitter API anahtarları bilgisayar korsanlarının eline geçerse, kullanıcıların mesajları ve hesap bilgileri gibi kritik bilgileri istismar edilebilir.

Bot ordusu kurulmasından endişeleniliyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Milyonlarca Twitter Hesabı Her An Ele Geçirilebilir! 1

Twitter API’lerinin sızdırılmış olması, Twitter kullanıcı deneyimini yerle bir edebilir. Zira hackerlar, bu API’ler sayesinde kullanıcı bilgilerini değiştirebilirler. Bir hesabın takip ettiği kişiler, takipçileri, profil fotoğrafları gibi bilgler hackerların istediği hale getirilebilir. Eğer böyle bir durum olursa, Twitter’da devasa bot orduları kurulabilir. Gerçek hesapları değiştiren hackerlar, bu sayede de ister gündem belirlerler isterlerse Twitter’ı kullanılamaz hale getirebilirler. Siber güvenlik uzmanları da en çok bu bot ordularının kurulmasından endişeleniyorlar.

CloudSEK’in raporu, şu an için hiçbir sonuç vermemiş durumda. Bu API’lerin sızdırılması noktasında Twitter’ın yapabileceği pek de bir şey yok. Çünkü buradaki hata, geliştiricilerden kaynaklı. Raporu inceleyen BleepingComputer isimli şirket, uygulamaları incelediklerini ancak Twitter API anahtarlarının hala sızdırılabilir olduklarını ifade ediyor.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar