Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaBilimNASA, 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu'nun arızalandığını duyurdu

NASA, 10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu’nun arızalandığını duyurdu

Meral Erden: Nasa, 10 Milyar Dolarlık James Webb Uzay Teleskobu'Nun Arızalandığını Duyurdu 1 James Webb Uzay Teleskobu‘ndaki (JWST yahut Webb) kıymetli bir araç, sensör meseleleriyle karşı karşıya. NASA, JWST üzerindeki Orta Kızılötesi Enstrümanının (MIRI) bir modunun en uzun dalga uzunluklarında düşük sensör “verimi” elde ettiğini tespit etti. Bu sorun MIRI’nın beklenen ışık ölçüsünden daha az almasına neden olurken NASA yetkilileri arızanın nedeni araştırıyor.

James Webb Uzay Teleskobu arızalandı

MIRI, galaksiler, kuyruklu yıldızlar yahut genç yıldızlar üzere uzak objelerden gelen ışığı tespit etmek için hem bir kameraya hem de bir spektrografa (ışığı farklı dalga uzunluklarına bölebilen bir cihaz) sahip. NASA, sistemli aralıklarla yaptığı sistem denetimleri sırasında bir veri tutarsızlığı keşfettiğini ve sorunun MIRI’nin Orta Çözünürlüklü Spektroskopi (MRS) modunda yaşandığını aktardı. Yaşanılan sorunun teleskop için yahut MIRI içindeki başka müşahede modları için herhangi bir risk oluşturmadığını da altı çizildi. Öte yandan Ağustos ve Kasım 2022 ortasında birkaç ay boyunca yeniden MIRI özelinde diğer bir sorun da yaşanmış ve çözülmüştü.

Meral Erden: Nasa, 10 Milyar Dolarlık James Webb Uzay Teleskobu'Nun Arızalandığını Duyurdu 3 NASA bu kere MIRI’de neyin yanlış gittiğini araştırmaya devam ederken, yapılan açıklamada Webb grubunun gerekirse daha net görüntüleme için “etkilenen dalga uzunluklarında biraz daha uzun pozlamalar yaparak” sorunun üstesinden gelebileceğini söylüyor. Buna ek olarak ajans, “NASA ve ortakları mevzuya yaklaşmak, tahlil etmek ve akabinde araştırmak için sistematik bir plan geliştiriyor. Webb takımı MIRI müşahedelerine planlandığı üzere devam edecektir” açıklamalarında bulundu. 10 milyar dolarlık Webb, 25 Aralık 2021’de fırlatıldığından beri mükemmeller yaratıyor. Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre uzaklıkta olan teleskobun en az 20 yıl çalışabileceği düşünülüyor. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar