Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaBilimNASA, Artemis 1 Ay misyonu için mümkün fırlatma tarihini belirledi

NASA, Artemis 1 Ay misyonu için mümkün fırlatma tarihini belirledi

Şinasi Kaya: Nasa, Artemis 1 Ay Misyonu Için Mümkün Fırlatma Tarihini Belirledi 1

NASA, ‘wet dress rehearsal’ provalarını tamamladığı SLS roketinin fırlatılma tarihine dair bilgiler paylaştı. Artemis 1 görevi kapsamında geliştirilen roket, Ağustos sonu ve Eylül başı arasında fırlatılacak.

SLS, montaj binasına geri getirildi

Arstechnica ile yaptığı röportajda NASA’nın kıdemli keşif yetkilisi Jim Free, SLS roketinin 23 Ağustos – 6 Eylül tarihleri arasında fırlatılması için çalıştıklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde son testi tamamlanan roket, test sensörlerinin çıkarılması, pillerin yeniden şarj edilmesi ve fırlatmadan önce son kontrollerin tamamlanması için montaj binasına geri götürüldü. Montaj binasında ayrıca son testteki yakıt yüklemesi sırasında gerçekleşen hidrojen sızıntısına sebep olan bir conta da değiştirilecek.

Gulfstream G800 uzun menzilli iş jeti, ilk uçuşunu gerçekleştirdi

23 sa. önce eklendi

Mürettebatsız bir gidiş-dönüş görevi olan Artemis 1,  mürettebatla gerçekleştirilecek olan Artemis 2 görevine öncülük edecek. İkinci görev kapsamında dört astronotla beraber uzay aracı Ay’ın yakınından geçip geri dönecek. Son görev olan Artemis 3‘de ise mürettebat, Ay yüzeyine ulaştırılacak.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Uzay Haberleri
  • NASA, Artemis 1 Ay görevi için olası fırlatma tarihini belirledi

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar