Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaBilimNASA, küçük uydusu CAPSTONE ile ilişkinin kaybedildiğini duyurdu

NASA, küçük uydusu CAPSTONE ile ilişkinin kaybedildiğini duyurdu

NASA, Dünya’nın yörüngesinden ayrılan küçük bir uydu olan CAPSTONE ile bağlantısını 4 Temmuz’da kaybettiğini duyurdu. CAPSTONE, sadece 25 kg ağırlığında bir küp uydu ve NASA’nın 50 yıldan uzun bir süredir ilk kez insanları Ay yüzeyine geri getirme planının bir parçası olarak Ay’a gidiyor.

Küçük uydu, bir roketin üzerinde Dünya’nın yörüngesinden çıktıktan kısa bir süre sonra 4 Temmuz’da mühendislerle iletişimi kesti. Bir NASA sözcüsü Space.com’a, ekibin CAPSTONE için sağlam yörünge bilgilerine sahip olduğunu ve işleyicilerin uydu ile yeniden temas kurmaya çalıştıklarını söyledi.

Sözcü siteye verdiği demeçte, “Gerekirse, görevin ayrılma sonrası yörünge düzeltme manevrasını birkaç gün geciktirmeye yetecek kadar yakıtı var” dedi.

CAPSTONE, bir Roket Lab roketinde altı gün geçirdi ve nihayet dün Ay’a giden rotasına konuşlandırıldı. Plan, CAPSTONE’un 13 Kasım’da Ay’ın etrafında doğrusal bir hale yörüngesine girmesi ve NASA’nın Artemis 1 görevi için bir test aracı olarak çalışmasıydı. Artemis görevi ile NASA, Ay’ın yörüngesine, Ay’dan gelen ziyaretçiler için kalıcı bir yüzer üs olarak hizmet veren, yaşam alanları ve bir laboratuvar ile tamamlanan Lunar Gateway adlı bir uzay istasyonu kurmayı planlıyor.

NASA, Artemis 1 görevini 23 Ağustos ile 6 Eylül arasında, Ay’ın yörüngesinde dolaşacak ve yolculuğun insan vücudunu nasıl etkileyebileceği hakkında veri sağlayacak insansız bir Orion modülünün konuşlandırılmasıyla başlatmayı planlıyor. Bundan sonra, Ay uydusu için dört astronot havalanacak. Son olarak, 2025’ten bir süre sonra NASA, insanları tekrar Ay’a göndermeyi planlıyor.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar