Cuma, Nisan 19, 2024
Ana SayfaBilimNASA, Perseverance’ın gerisinde bıraktığı Mars enkazının yeni imgesini yayınladı

NASA, Perseverance’ın gerisinde bıraktığı Mars enkazının yeni imgesini yayınladı

NASA’nın Perseverance uzay aracı geçtiğimiz yıl Mars yüzeyine iniş gerçekleştirmiş ve iniş esnasında Perseverance uzay aracını yumuşak bir şekilde yüzeye bırakan paraşüt, yaklaşık 125 kilometre hızla Mars yüzeyine çakılmıştı. NASA, yaptığı açıklamada, Perseverance uzay aracının parçası olan paraşütün Mars’taki kalıntılarının görüntüsünü paylaştı.

NASA’nın Mars keşfinde kullandığı Ingenuity isimli keşif drone’u tarafından çekilen görüntülerde paraşütün kalıntıları net şekilde görülürken, yapılan açıklamada paraşütün parçalarının sağlam olduğu söylendi. NASA, paylaşılan bu görüntülerin, Mars’a gelecekte düzenlenecek görevler için fikir sağlama açısından yardımcı olabileceğini not ediyor.

Ingenuity’nin bu keşfi önemli sayılıyor. Zira Ingenuity helikopteri 4 kiloluk bir şasiye ve 4 minik pervaneye sahip, cılız, küçük bir cihaz olurken, helikopterin ilk uçuşu yaklaşık 3 metre mesafede olmuştu. Sonrasında ise 4 mil boyunca 27 uçuş daha gerçekleştiren Ingenuity’nin bu yeni uçuşuyla ise önemli bir keşifte bulunduğuna işaret ediliyor. Drone’un gelecekte daha bunun gibi pek çok yararlı uçuş gerçekleştireceği düşünülüyor.

Kaynak:  Chip

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar