Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaBilimNASA uzayda yetişen birinci domatesleri buldu

NASA uzayda yetişen birinci domatesleri buldu

Meyveden hiçbir iz bulamayan öbür astronotlar latife yollu bir formda Rubio’yu onu yemekle suçladılar. Ardından sekiz ay sonra aralık ayının başında kayıp domatesler tekrar ortaya çıktı. NASA tarafından paylaşılan bir fotoğraf, örnekte aslında iki domates bulunduğunu gösteriyor ve her şey göz önüne alındığında, hiç de kötü görünmüyorlar.

Dünya üzerinde çürümeye bırakılan bir domatese rastlamak beğenilen bir şey olmasa da Rubio’nun domatesleri biraz kurumuş görünüyor. NASA bir blog yazısında “Biraz renk değişikliği dışında gözle görülür bir mikrobiyal yahut mantar büyümesi yoktu” diye yazdı.

İnanç Can Çekmez: Nasa Uzayda Yetişen Birinci Domatesleri Buldu 1

NASA uzayda yetişen birinci domatesleri buldu

NASA yıllardır ISS’de yiyecek yetiştirmenin yollarını deniyor ve uzay ortamının bitki büyümesini nasıl etkilediğini araştırıyor. Kırmızı cüce domatesler, toprak yerine hidrofonik ve aeroponik tekniklerin bir kombinasyonunu kullanan eXposed Kök Yörüngede Test Sistemi yahut XROOTS ismi verilen bir programın modülü olarak yetiştirildi. Eylül 2023’teki dönüşünden evvel 371 gün boyunca ISS’de rekor kıran Rubio, Dünya’ya geri gönderilmek ve VEG-05 çalışması için incelenmek üzere Mart ayında bir küme domates topladı.

Astronot, Rubio’nun bir mürettebat üyesinin planladığı bir aktiflikte okul çocuklarına göstermeyi planladığı örneğe gelince, domateslerin ortadan kaybolduğu anlaşıldı. Rubio, onu aramak için “sekiz ila 20 saat” harcadığını fakat sonuç alamadığını söyledi. Lakin artık ortaya çıktıklarına nazaran bu kadar vakittir nerede saklandıklarını bilmek için can atıyoruz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar