Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaBilimNASA'nın Ay seyahati büyük bir hüsran olabilir! İşte sebebi!

NASA’nın Ay seyahati büyük bir hüsran olabilir! İşte sebebi!

Ayrıca rapor, sıkıntılar çözülmezse tüm Artemis vazifesini potansiyel olarak tehlikeye atabilecek “ek maliyet ve program artışları” öngörüyor.

NASA’nın Artemis Ay Programına yaptığı harcamanın 2025 yılına kadar 93 milyar dolara ulaşması bekleniyor, buna 2022’ye kadar SLS sistemine harcanan 23,8 milyar dolar da dahil. rapor belirtiyor.

Nihayet Kasım 2022’de birinci defa fırlatılan SLS, kullanımdan kaldırılan Uzay Mekiklerinden kurtarılan 16’sı dahil olmak üzere fırlatma başına dört RS-25 motoru kullanıyor. Bunlar bittiğinde (SLS’deki tüm motorlar harcanabilir), NASA, Aerojet Rocketdyne tarafından üretilen ve %30 daha ucuz ve %11 daha güçlü olması beklenen RS-25E motorlarına geçecek. Ayrıyeten Northrop Grumman tarafından sağlanan katı roket güçlendiricileri de kullanılıyor.

NASA’nın Ay seyahati büyük bir hüsran olabilir! İşte sebebi!

Yine de eski teknoloji, NASA’nın beklediği üzere bütçeye pek de yardımcı olmuyor. Kontrol, “Bu artışlara, Uzay Mekiği ve Takımyıldız Programlarından miras kalan teknolojilerin kullanılmasının, SLS için yeni sistemler geliştirmeye kıyasla değerli maliyet ve program tasarruflarıyla sonuçlanmasının beklendiği varsayımları üzere birbiriyle bağlantılı problemlerden kaynaklanıyor” diyor. “Bununla birlikte, yeni sistemleri geliştirme, güncelleme ve entegre etmenin karmaşıklığının, eski bileşenlerle birlikte beklenenden çok daha büyük olduğu ortaya çıktı.”

Müfettiş, tedarikçilerin sabit fiyatlı mukaveleler yerine bütçelerini daha kolay şişirmelerine müsaade veren “artı maliyet” kontratlarının kullanılmasını suçluyor. Rapor, yaklaşan çalışmaların sabit fiyat rejimine kaydırılmasını ve başkalarının yanı sıra satın alma sıkıntılarının çözülmesini tavsiye ediyor. NASA idaresi sekiz tavsiyeyi de kabul etti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar