Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaBilimNASA'nın Keşif Aracı, Mars'ta Yaşam Belirtisini Güçlendiren İzler Buldu (Hayır, Su Değil)

NASA’nın Keşif Aracı, Mars’ta Yaşam Belirtisini Güçlendiren İzler Buldu (Hayır, Su Değil)

NASA’nın keşif aracı Perseverance, yeni bir rapora göre, Mars’ın bir kraterinde çeşitli organik moleküller buldu. Karbon ve hidrojenden oluşan organik moleküller, daha önce Mars’ta bir yaşam olmuş olabileceğine dair fikir verebilir.

Perseverance keşif aracının bulmuş olduğu bu organik moleküller, yaşam belirtisinden ziyade gezegende ayrıca karmaşık bir jeokimyasal döngünün de var olduğunu düşündürüyor.

Organik bileşikler, karbondan oluşan moleküllerdir ve genellikle hidrojen, oksijen, nitrojen, fosfor, kükürt gibi elementleri içerir. 

Ulaş Utku Bozdoğan: Nasa'Nın Keşif Aracı, Mars'Ta Yaşam Belirtisini Güçlendiren İzler Buldu (Hayır, Su Değil) 1

NASA’nın keşif aracı, Mars’ın Jezero Krateri’nde organik bileşiklerin kalıntılarını buldu. Birçok kaynağa göre, Mars’ta su bulunduğu iddia edilmişti. Ancak bulunmuş olan su değil, organik bileşik. Bu bileşikler de Mars’ta bir hayat olduğunu kesin olarak doğrulamıyor elbette.

Fakat bu organik moleküller, jeokimyasal bir döngü olabileceğini de düşündürüyor. Çünkü organik bileşikler, biyolojik olmayan biçimde de gelişmekte. Bu nedenle bu gelişmeye kesin olarak bir yaşam belirtisi şeklinde bakmamız doğru olmaz. 

Moleküller, her zaman biyolojik bir süreçle oluşmuyor.

Bu moleküllerin oluşum sürecine dair farklı hipotezler olsa da araştırmacılar, bu organik moleküllerin ne türde olduklarını henüz tespit edebilmiş değil. Karbonun bulunması, Mars’ta bir yaşam belirtisini düşündürse de biyolojik olmayan bir süreçte de oluşma ihtimali de değerlendiriliyor.

Daha önce Gale Krateri’nde yapılan bir keşifte de organik molekül bulunmuştu. Ama bu, Mars’ta su olduğunu doğrulamadı.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar