Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaOyunNintendo, yeni patentiyle oyunseverleri heyecanlandırdı

Nintendo, yeni patentiyle oyunseverleri heyecanlandırdı

Oyun oynarken klavye ve fare yerine oyun kumandalarını tercih edenler, analog çubuğun vakit zaman sapma yapmasına sebep olan bir meseleyle karşılaşmış olabilirler. Bu cins sapmalar, oyuncunun kumandada rastgele bir hareket yapmadığı halde, kumandanın kendi kendine hareket algılama durumunu söz eder. Bu sorun, farklı kumanda markalarında da görülebilir. Fakat birtakım eserlerde yapısal kusurlar nedeniyle bu durum daha sık yaşanabiliyor.

Bu eserlerden biri olan Nintendo Switch, Joy-Con sapma sorunu nedeniyle kullanıcılarını bir müddettir rahatsız ediyor. Fakat ortaya çıkan bilgilere nazaran, şirket bu sorunu Switch 2 modelinde ortadan kaldıracak bir patent elde ediyor. Nintendo Switch uzun müddettir Joy-Con sapma problemiyle boğuşuyor. Joy-Con’larda bu sorun, dokunulmadığı halde hareket algıladıklarında meydana geliyor. Bu, oyunlarda karakterinizi denetim etmeyi ya da amaç almayı zorlaştırabiliyor. Ne yazık ki bu sorun, Switch kullanıcıları ortasında epey yaygındır. Hatta Nintendo, bu sorun nedeniyle fiyatsız tamir hizmeti sunmuş, lakin sorun devam etmiştir. 2020’de bir küme Switch sahibi, bu sorun nedeniyle şirkete dava açmıştır.

Nintendo, yeni patentiyle oyunseverleri heyecanlandırdı

Yine de, Switch 2‘nin bu sorunu sonlandırabileceği tarafında umutlar bulunuyor. Nintendo, manyetik bir yapıda yeni bir joystick için patent müracaatında bulundu. Patent başvurusu, joystickin merkezde kalmasına yardımcı olacak manyetik bir yapıda nasıl çalışacağını açıklıyor. Bu sistemde, bir kullanıcının hareketiyle başlangıç konumundan hareket eden bir süreç elemanı, manyetorheolojik bir sıvının viskozitesini değiştirerek süreç elemanını başlangıç durumuna geri döndüren bir geri getirme gücü uyguluyor. Elektronik bir devre, manyetorheolojik sıvının viskozitesinin periyodik olarak değişmesini denetim ediyor, böylelikle süreç elemanı geri getirme gücü ile başlangıç konumuna dönebiliyor.

Ancak Switch 2’nin bu yeni manyetik joystick teknolojisini taşıyıp taşımayacağını söylemek için şimdi erken. Nintendo, konsol hakkında şimdi rastgele bir detay açıklamadı. Lakin patent başvurusu, şirketin en azından Joy-Con sapma problemini çözme yollarını düşündüğünü gösteriyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar