Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaElon Musk Twitter'da "veri kapalılığını ve güvenliğini tehlikeye atmış olabilir”

Elon Musk Twitter’da “veri kapalılığını ve güvenliğini tehlikeye atmış olabilir”

Yeni kamuya açık mahkeme evraklarında Adalet Bakanlığı, Musk’ın Twitter’da artık X olarak bilinen “kaotik bir ortam”ı teşvik ettiğini söylüyor.

FTC soruşturması, şirketin Jack Dorsey liderliğinde aldatıcı reklam hedeflemesi kullanması nedeniyle FTC ile Twitter ortasında 2022 yılında yapılan bir muahededen kaynaklanıyor. Musk’un devralınmasından evvel şirket 150 milyon dolar para cezası ödedi ve belli zımnilik ve güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına yönelik bir muahede imzaladı. Görünüşe nazaran Musk denetimi ele aldığında bir kenara bırakılan ve düzenleyicinin yeni incelemesini tetikleyen şey, bu ek bilgi muhafaza tedbirleriydi.

Mart ayında FTC, FTC emri uyarınca gereken kapalılık ve güvenlik incelemesi olmadan başlatıldığı bildirilen Twitter Blue’nun çabukla kullanıma sunulmasının yanı sıra Musk’un kelamda “Twitter Dosyaları”nı işlemesini araştırmaya başladı.

Adalet Bakanlığı, en son mahkeme evraklarında, kimi eski üst seviye Twitter yöneticileri tarafından sağlanan yeni bilgilerin detaylarını veriyor. Adalet Bakanlığı’na nazaran, Twitter’ın eski zımnilik sorumlusu Damien Kieran, Twitter Blue’nun çok süratli bir formda “güvenlik ve saklılık incelemesinin şirketin yazılım geliştirme sürecine uygun olarak yapılmadığını” söyledi.

Elon Musk Twitter’da “veri kapalılığını ve güvenliğini tehlikeye atmış olabilir”

Aynı vakitte, Musk’un dışarıdan bir gazeteciye şirketin iç sistemlerine sınırsız erişim hakkı verme teşebbüslerine ait çalışanların dertlerini da detaylarıyla anlatıyor. (Dosyalamada “uzun müddettir bilgi güvenliği çalışanlarının müdahale ettiği” ve sonunda muhabire bir aracı aracılığıyla evraklara ve sistemlere erişim müsaadesi verildiği belirtiliyor.)

Hükümet ayrıyeten Musk’un şirket sunucularını data merkezleri ortasında yine düzenlemesi konusundaki telaşlarını de lisana getiriyor. Şirketin siyaseti, sunucuların taşınmadan evvel silinmesini gerektiriyordu lakin eski Twitter çalışanlarına nazaran bu gerçekleşmedi. Hükümet tıpkı vakitte Musk’ın ani işten çıkarmalarının, şirketin FTC’ye ahengini sürdürmesine yardımcı olabilecek Twitter çalışanı ortasında derin kesintilere yol açtığını da belirtiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar