Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaYazılımNVIDIA, yapay zeka sayesinde paraya para demiyor!

NVIDIA, yapay zeka sayesinde paraya para demiyor!

Şirket, ikinci çeyrekte, geçen yıl elde ettiği 6,7 milyar doların iki katından fazla artışla 13,51 milyar dolar gelir açıklayarak piyasa beklentilerini alt üst etti. Bunun da ötesinde, GAAP net gelirinde 6,18 milyar dolar elde etti; bu, 2022’nin ikinci çeyreğinde elde ettiği 656 milyon doların dokuz katıydı.

NVIDIA’nın oyun segmenti de, geçen yıla nazaran %22 artışla 2,49 milyar dolarlık 2. çeyrek geliri sayesinde epeyce güzel bir performans sergiledi. Çeyrek boyunca bütçe odaklı GeForce RTX 4060 GPU’yu piyasaya sürmeye başladı, oyunlar için Avatar Cloud Engine’i (ACE) duyurdu ve Diablo IV dahil 35 DLSS oyun eklendi. Fakat NVIDIA’yı yeni boyutlara taşıyan şey, yapay zeka ve data merkezi segmentleriydi. Sadece bu dalda 2023’ün birinci çeyreğine nazaran %141 ve bir yıl öncesine nazaran %171 artışla 10,32 milyar dolarlık rekor bir gelir elde edildi.

NVIDIA, yapay zeka sayesinde paraya para demiyor!

NVIDIA’nın yapay zekanın yükseleceği öngörüsü artık şirketin amiral gemisi H100 Tensor Core GPU ile karşılığını veriyor. Birebir vakitte sekiz H100 GPU’yu tek bir bilgisayara yerleştiren HGX kutusu üzere daha karmaşık sistemler de inşa ediyor. Tüm bunlar, Microsoft’un Azure segmentinde olduğu üzere, karmaşık yapay zeka modelleri oluşturmak için ağır halde NVIDIA GPU teknolojisine harcama yapan üst seviye müşterilerle muazzam bir nakit akışı yaratmasına yardımcı oldu. Ayrıyeten şirketin özel yazılım ve uygulamalar kullanması, müşterilerin AMD üzere rakiplere geçiş yapmasını zorlaştırıyor.

Bütün bunlar eksiksiz bir kar fırtınasına yol açtı. Şirket, üçüncü çeyrek için yaklaşık 16 milyar dolar gelir öngörerek daha fazlasının gelmesini bekliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar