Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaYazılımGoogle, Chrome için çok kıymetli bir özellik üzerinde çalışıyor

Google, Chrome için çok kıymetli bir özellik üzerinde çalışıyor

Google Chrome Canary, geliştiricilere özel olarak sunulan sürümünde, web sayfalarını seslendirme özelliği test ediyor. Bu bilgi, Twitter’da faal olan Leopeva64 isimli duyumcu tarafından paylaşıldı. Lakin, bu yeni özellik çabucak dikkatleri üzerine çekmiyor. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler, seslendirme fonksiyonunun şu an için beklenen performansı sunamadığını belirtiyor.

Bu seslendirme özelliği, Chrome tarayıcısının yakın vakitte kullanıcılara sunulan okuma moduyla bütünleşik bir biçimde geliyor. Kullanıcılar, metni sesli bir formda dinlemek için tarayıcının üst kısmında yer alan bir düğmeye tıklayarak bu fonksiyonu faal hale getirebiliyor.

Google, Chrome için çok değerli bir özellik üzerinde çalışıyor

Ancak birinci izlenimlere nazaran bu özellik, kullanıcıların beklentilerini karşılayamıyor. Öteki yandan, Edge üzere birtakım tarayıcılarda bu tıp bir özellik zati var ve kullanıcıların beğenisini kazanmış durumda.

Microsoft’un tarayıcısı, kullanıcılara çeşitli ses seçenekleri sunuyor. Bu ses seçenekleri ortasında farklı lisanlar için dayanak de bulunuyor. Ek olarak, metni dinlerken oynatma suratını özelleştirme imkanı da var. Lakin Chrome’un şu anki sürümünde bu ayrıntılara sahip değil. Chrome’un seslendirme fonksiyonu, hayli robotik bir tınıya sahip. Vurguları gerçek bir formda yapamıyor ve metni doğal bir tonla okuyamıyor. Lakin, bu cins eksikliklerin ilerleyen sürümlerde giderileceği düşünülüyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar