Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaBilimÖğrenciler yaşadı! Günlük ders sayısı saati 4’e düşüyor, toplumsallaşma ön planda olacak!

Öğrenciler yaşadı! Günlük ders sayısı saati 4’e düşüyor, toplumsallaşma ön planda olacak!

Meral Erden: Öğrenciler Yaşadı! Günlük Ders Sayısı Saati 4’E Düşüyor, Toplumsallaşma Ön Planda Olacak! 1

Bilindiği üzere ülkemizde karma bir eğitim sistemi mevcut. Her ne kadar birinci ve orta dereceli okullarda, öğrenciler eşit sayıda derse girseler de bu durum lise de değişiyor.

Meral Erden: Öğrenciler Yaşadı! Günlük Ders Sayısı Saati 4’E Düşüyor, Toplumsallaşma Ön Planda Olacak! 3

Genel olarak liselerde ders saatleri 6 ile 12 saat ortasında değişiyor. Bilhassa Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi programlarında birtakım günler öğrenciler 12 ders saati eğitim görüyorlar. Lakin bu durum büsbütün değişecek üzere görünüyor.

Meral Erden: Öğrenciler Yaşadı! Günlük Ders Sayısı Saati 4’E Düşüyor, Toplumsallaşma Ön Planda Olacak! 5

Ülkemizde ilköğretimde ders saatleri 6 ile sonlu. Tam gün eğitim veren okullarda ise durum biraz daha farklı bir formata eğriliyor. Liselerde ise genel yük 8 ders saatinden ibaret. Ama yeni eğitim reformunda günlük ders saati 4 saat ile sınırlanmış olacak. Nasıl mı?

Meral Erden: Öğrenciler Yaşadı! Günlük Ders Sayısı Saati 4’E Düşüyor, Toplumsallaşma Ön Planda Olacak! 7

Şu sıralar Avrupa’da da gitgide yaygınlaşan bir eğitim sistemi var. Bu eğitim sisteminde öğrenciler günde sırf 4 saat ders görüyorlar. Bu durum aklınıza şu soruyu getirebilir. 4 saat dersle tüm branşları nasıl yetiştiriyorlar? Aslında sistem son derece kolay.

Meral Erden: Öğrenciler Yaşadı! Günlük Ders Sayısı Saati 4’E Düşüyor, Toplumsallaşma Ön Planda Olacak! 9

Bu eğitim sisteminde yalnızca Matematik, Kimya, Biyoloji üzere bilimsel dersler zarurî kılınıyor. Yani bu dersler, 4 saatlik ders programına dahil ediliyor. Vücut Eğitimi, Müzik, Fotoğraf, Astronomi, Din Eğitimi üzere dersler ise öğrencilere toplumsal aktiflik halinde tanımlanıyor.

Meral Erden: Öğrenciler Yaşadı! Günlük Ders Sayısı Saati 4’E Düşüyor, Toplumsallaşma Ön Planda Olacak! 11

Bu derseler, 4 saatlik mecburî eğitimin sonrasında öğrenci talebine nazaran oluşturulmuş etüt programları biçiminde dağıtılıyor.

Meral Erden: Öğrenciler Yaşadı! Günlük Ders Sayısı Saati 4’E Düşüyor, Toplumsallaşma Ön Planda Olacak! 13

Öğrencilerin birbirleri ile toplumsallaşması ön planda olan bu derslerde devam mecburiliği ya da not verme süreci bulunmuyor. Öğrenciler bu dersleri büsbütün kültürlenmek, toplumsallaşmak ve eğlenceli vakit geçirmek için alıyorlar.

Meral Erden: Öğrenciler Yaşadı! Günlük Ders Sayısı Saati 4’E Düşüyor, Toplumsallaşma Ön Planda Olacak! 15

Peki bu sistem Türkiye’ye ne vakit gelecek? Bilindiği üzere Türkiye eğitim tarafında batı ülkelerini öncelikli olarak takip ediyor. Münasebetiyle bu sistem Avrupa’da yeteri kadar yaygınlaştığında Türkiye’de de uygulanması mümkün görünüyor.

Meral Erden: Öğrenciler Yaşadı! Günlük Ders Sayısı Saati 4’E Düşüyor, Toplumsallaşma Ön Planda Olacak! 17

Tabi ki yeniden de MEB’ten resmi bir açıklama gelene kadar şu vakit ya da bu vakit bu eğitim sistemine geçiyoruz demek gerçek olmayacaktır. Lakin şu da bir gerçek. Dünya yeni bir eğitim sistemini benimserken, biz eskide takılıp kalmayacağız.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar