Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaBilimÖğrencilere berbat hatta çok makus haber! Sistem büsbütün değişti!

Öğrencilere berbat hatta çok makus haber! Sistem büsbütün değişti!

Okulların açılmasına kısa bir müddet kala öğrenciler için berbat haber geldi. MEB tarafından resmi gazetede yayınlanan düzenleme ile sınıf geçme sisteminden, devamsızlık koşullarına pek çok değişikliğe gidildi. Bu değişiklikler öğrencilerin işini daha da zorlaştırdı.

Artık ortalaması 50 olan öğrenciler direkt olarak sınıfı geçemeyecek. Sorumlu olarak bir üst sınıfa geçmek içinse ortalamanın 50 olması ve en fazla 3 dersten başarısız olunması koşulu aranacak. Olağanda bu noktada ders sonu yoktu. Ortalaması 50 olan öğrenci direkt olarak bir üst sınıfa geçiyordu.

Liselerde 4 dersi zayıf olan öğrenciler ortalaması ne olursa olsun sınıf tekrarına kalacak. Ayrıyeten, test olan imtihanlar da tekrardan yazılı metoduna çevrildi. Böylelikle imtihanlar da daha güç olacak.

Öğrencilere makûs hatta çok makûs haber! Sistem büsbütün değişti!

Art arda 2 gün devamsızlık yapan öğrencinin velisine haber verilecek ve okula davet edilecek. Ayrıyeten özürsüz olarak yapılan devamsızlıklar için 1 saat toplumsal sorumluluk projesi mecburî hale getirildi.

Devamsızlık müddeti özürsüz olarak 10 gün toplamda ise 30 günü aşan öğrenciler ders durumlarına bakılmaksızın sınıf tekrarına bırakılacak. Yalnızca birinci derece yakınını kaybedenler için bu müddetler esnetilecek.

Görünen o ki yeni eğitim öğretim devri öğrenciler açısından çok daha sıkıntı bir hale getirildi. Şunu da belirtelim. “Olsun o vakit açık liseye geçerim” diye düşünmeyin. Zira açık liseye geçişte mazeret sunumu istenecek. Mazeret geçerli görülmezse açık liseye geçiş imkanı olmayacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar