Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaMobilOppo, pilsiz aygıtların geliştirilmesine odaklandı

Oppo, pilsiz aygıtların geliştirilmesine odaklandı

Meral Erden: Oppo, Pilsiz Aygıtların Geliştirilmesine Odaklandı 1

Pillerin, modern teknolojideki en önemli bileşenlerden biri olduğu su götürmez bir gerçek. Oppo, “zero power communications” (sıfır güç iletişimi) teknolojisi planlarını detaylandıran yeni bir teknik inceleme yayınladı. Şirket pilsiz bir gelecek için çalışacak.

Yeni teknolojinin özü, yerleşik güç kaynaklarına ihtiyaç duymayan, radyo frekansı (RF) dalga gücüyle çalışan elektronikler fikrine dayanıyor. Buna yenilikçi demek abartı değil. Zira piyasada pilsiz çalışabilen çok sayıda cihaz var. Örneğin, Güney Koreli şirket Samsung, kısa süre önce 2,4 GHz Wi-Fi üzerinden enerji toplayan bir akıllı TV uzaktan kumandasını piyasaya sürmüştü.

Meral Erden: Oppo, Pilsiz Aygıtların Geliştirilmesine Odaklandı 3

Pilsiz cep telefonunun önünü açabilir mi?

Oppo üzerinde çalıştığı bu teknolojiyi, “Yakın gelecekte, IoT cihazları doğrudan Bluetooth, Wi-Fi ve cep telefonu sinyallerinden enerji toplayabilecek ve bu da daha küçük boyut, daha iyi dayanıklılık ve daha düşük maliyet gibi mükemmel özelliklerle sonuçlanacak” diye açıklıyor. Şirket, bu sistemin pil kullanımını azaltacağına ve dolayısıyla bakım maliyetlerini düşüreceğine ve çevre üzerindeki etkiyi azaltacağına inanmakta.

Şimdilik çok ütopik olsa da, gelecekte pilsiz cep telefonu kullanma düşüncesi bile son derece heyecanlandırıcı. Ancak Oppo, ilk aşamada bu teknolojiyi IoT cihazları gibi düşük güç gerektiren çözümlerde kullanmayı amaçlıyor.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar