Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaYazılımProfesyonel meslekler için yapay zeka tehdidi: İşlerinden olabilirler

Profesyonel meslekler için yapay zeka tehdidi: İşlerinden olabilirler

Şinasi Kaya: Profesyonel Meslekler Için Yapay Zeka Tehdidi: İşlerinden Olabilirler 1 Goldman Sachs tarafından kısa mühlet evvel yayınlanan bir raporda, yaklaşık 300 milyon global işin otomasyona maruz kalabileceği ve tüm işlerin dörtte birinin üretken yapay zeka ile değiştirilebileceği kestirim edilmekte.

Üst seviye yöneticilikten davet merkezine kadar

Artık içerik yazabilen ve görseller oluşturabilen sohbet robotları ile yapay zeka, dizayncılar ve yazılım mühendisleri üzere çalışanların yerini almak, hatta şu anda beşerler tarafından gerçekleştirilen çok çeşitli tekrarlayan iş vazifelerini devralmakla tehdit etmekte. Yapay zekanın göstermiş olduğu potansiyeli ile, en üst seviye yönetici rollerinden çağrı merkezi operasyonlarına kadar geniş bir yelpazede çok uygun işler başarabileceği düşünülüyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Mayıs ayında yayınladığı ve dünya genelinde 803 şirketle anket yaptığı Future of Jobs raporuna nazaran, şirketlerin %75‘inden fazlası önümüzdeki 5 yıl içinde yapay zeka teknolojisini benimsemek istiyor.

Hizmet kesimi için kusursuz bir seçenek

Hizmet bölümleri için yapay zeka takviyeli bir platform olan Aquant’ın CEO’su ve kurucu ortağı Shahar Chen, “Yapay zeka ile roller değiştikçe, teknoloji makul işlerde ve dallarda gereksinim duyulan marifetleri ve giriş pürüzlerini azaltacaktır.”  ifadesinde bulundu.

Chen, yapay zekanın bilhassa tamirat teknisyenleri ve davet merkezi temsilcilerinin bulunduğu hizmet işletmelerini olumlu istikamette etkileyeceğini, yapay zekanın bu rollere yardımcı olacağını ve bunları yapmak için gereken maharetleri en aza indireceğini belirtti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar