Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaDonanımRTX 3060 8 GB, 12GB VRAM'le modifiye edildi: Sonuçlar şaşırtan

RTX 3060 8 GB, 12GB VRAM’le modifiye edildi: Sonuçlar şaşırtan

Ulaş Utku Bozdoğan: Rtx 3060 8 Gb, 12Gb Vram'Le Modifiye Edildi: Sonuçlar Şaşırtan 1 Ekran kartı pazarında kıyasıya rekabet sürerken, yeni jenerasyon oyunlarda VRAM muhtaçlığı büyük oranda artmış durumda. Bu bağlamda bir müddettir, düşük VRAM’e sahip ekran kartlarının daha yüksek bellekler ile modifiye edildiğine şahit oluyoruz. Artık de Paulo Gomes isimli bir Youtube kanalı, RTX 3060 8GB’a 12GB VRAM ekledi. Pekala sonuçlar nasıl? Gelin daima bir arada bakalım.

RTX 3060 8 GB, 12GB VRAM’le modifiye edildi

Bilmeyenler için RTX 3060, birinci etapta 12 GB VRAM ile piyasaya sürüldü ve RTX 3060 8 GB vitrine çıkana kadar tek seçenekti. Bu noktada her iki kart emsal CUDA çekirdek sayısını paylaşıyor olsa da, bellek yapılandırmalarında büyük bir fark mevcut. 12GB’lık model 192 bit bellek bilgi yolu sunarken, daha ucuz 8GB’lık sürüm 128 bit bellek bilgi yoluna sahip.

Günümüzde RTX 3060 8 GB, 8 adede kadar bellek modülü sunan orjinal PCB dizaynını temel alıyor. Modder tarafından tercih edilen 8GB’lık modelde ise yalnızca dört modül bulunduğunu ve bellek yükseltmelerine fırsat tanıdığını belirtelim. Lakin VRAM değişikliği, sadece belleğin değiştirilmesiyle bitmiyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Rtx 3060 8 Gb, 12Gb Vram'Le Modifiye Edildi: Sonuçlar Şaşırtan 3 Bellek değişiminin akabinde 192 bit bellek bilgi yolu için BIOS değişikliği ve PCB üzerindeki dirençleri değiştiren modder, başarılı bir biçimde RTX 3060 8GB’ı 12GB VRAM’e yükseltmeyi başardı. Fakat buradaki en kıymetli faktörün, RTX 3060’ın halihazırda 12GB’lık BİOS’a sahip olması diyebiliriz. 

Sonuçlara gelirsek, 12GB GDDR6 bellekler ile modifiye edilen RTX 3060, 8GB’lık sürüme kıyasla Unigine Superposition testinde yüzde 22’lik bir performans artışı sağlıyor. Görüntüde yer alan The Last of Part 1 PC sürümünde ise, VRAM kullanımının başarılı bir halde 11GB’a ulaştığını görüyoruz. Lakin bu cins modifikasyonların ancak profesyoneller tarafından ve profesyonel ekipmanlarla yapılabileceğini unutmadan hatırlatalım.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar