Çarşamba, Aralık 7, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimRusya, ISS kararını verdi: Yaptırımlar kaldırılana kadar işbirliği askıya alınacak

Rusya, ISS kararını verdi: Yaptırımlar kaldırılana kadar işbirliği askıya alınacak

Şinasi Kaya: Rusya, ISS kararını verdi: Yaptırımlar kaldırılana kadar işbirliği askıya alınacak 1

Rusya Federal Uzay Ajansı(Roskosmos) başkanı Dmitry Rogozin, Rusya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS) üzerindeki planlarını paylaştı. Rogozin, Twitter’dan yaptığı paylaşımla ülkeye uygulanan yaptırımlar kaldırılana kadar ISS işbirliğini durduracaklarını söyledi.

‘Yaptırımlar koşulsuz kaldırılmalı’

ISS‘in beş katılımcısından birisi olan Roskosmos, uzay istasyonu üzerindeki kararını açıkladı. Rogozin, ülkenin NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile olan proje bazlı ortaklığını askıya alacağını söyledi. Ayrıca ülke, ISS’in sürdürülebilirliği üzerinde üzerine düşenleri de yerine getirmeyecek.

Rusça yaptığı paylaşımda Rogozin: “Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki ortaklar arasındaki normal ilişkilerin yeniden kurulmasının ancak yasa dışı yaptırımların tamamen ve koşulsuz olarak kaldırılmasıyla mümkün olduğuna inanıyorum.” ifadelerinde bulundu.

Plüton’da dev buz volkanları keşfedildi

2 gün önce eklendi

Rogozin, devlet TV kanalına yaptığı bir açıklamada uzay istasyonun uzaydaki konumunu ve yönünü korumak için ortak ülkelerin kendilerine ihtiyacı olduğunu söyledi. Rusya’nın bu yaklaşımının ardından henüz diğer ülkeler tarafından bir açıklama gelmedi.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Rusya, ISS operasyonlarını askıya alıyor

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar