Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaOyunRusya-Ukrayna Savaşı, CS:GO Haritası Haline Getirildi!

Rusya-Ukrayna Savaşı, CS:GO Haritası Haline Getirildi!

Rusya, bir yıldan uzun bir süre önce Ukrayna’yı işgal planlarını devreye soktu. Bunun sonucunda iki ülke arasında bir savaş başladı ve bu savaş günümüzde de devam ediyor. İşin kötü tarafı, savaşın ne zaman biteceğini kimsenin bilmiyor oluşu. Ancak gelen son haberler, sıradan Rus vatandaşlarının savaşın acı taraflarını görmesini sağlamak için her türlü yöntemin denendiğini gözler önüne seriyor.

Savaş zamanlarını az çok bilirsiniz; bölgeden sağlıklı bilgiye ulaşmak genel anlamda mümkün değildir. Üstelik savaşın tarafları olan hükümetler, her ne olursa olsun kendilerini üstün göstermek için propaganda yaparlar. Ayrıca medya, bu tür olaylarda tamamen hükümetin eline geçer ve istenmeyen hiçbir haber, halka duyurulmaz. İşte bunun farkında olan Finlandiya’nın en büyük gazetelerinden Helsingin Sanomat, Rusya-Ukrayna savaşına yönelik sansürlerden kurtulabilmek için eşi benzeri görülmemiş bir yönteme başvurdu.

Counter-Strike: Global Offensive haritası oluşturuldu!

Meral Erden: Rusya-Ukrayna Savaşı, Cs:go Haritası Haline Getirildi! 1

Helsingin Sanomat, Rus medyasının gösteremediklerini sıradan Rusların gözüne sokmak için, dünyanın en popüler oyunlarından olan Counter-Strike: Global Offensive’i kullandı. Oyuna özel bir harita oluşturan ekip, bu haritaya giren oyuncuların Rusya’nın Ukrayna’da yaptıklarına sansürsüz bir şekilde ulaşmalarına imkan sağladı. Helsingin Sanomat Genel Yayın Yönetmeni Antero Mukka, “Rusların Putin’in Ukrayna’yı işgali hakkında bağımsız bilgi alma şansı çok düşük.” diyerek bu özel haritaya neden ihtiyaç duyduklarını açıklamış oldu.

Peki bu haritada tam olarak neler var?

Antero Mukka, oluşturdukları haritanın neler içerdiğini tam olarak şu sözlerle açıkladı: Savaşın harap ettiği bir Slav şehrinin haritasını, oyunun içinde, Rus oyunculara Ukrayna’daki savaşın dehşetine sansürsüz erişim sağlayan gizli bir odayla birlikte oluşturduk. Hem de kendi ana dillerinde. Şunu da belirtmeden geçmeyelim: Counter-Strike: Global Offensive’in Rusya’daki aktif oyuncu sayısı 4 milyonun üzerinde.

İyi de neden gizli oda?

Meral Erden: Rusya-Ukrayna Savaşı, Cs:go Haritası Haline Getirildi! 3

Antero Mukka, GamesRadar’a verdiği röportajda savaş ile ilgili bilgilerin olduğu alanı neden gizlediklerini de açıkladı. Helsingin Sanomat yetkilisi, haritayı indiren Rusların harabeye dönen Ukrayna’nın ne hale geldiklerini görmeleri için böyle bir şey yaptıklarını ifade etti. Rus CS:GO oyuncuları haritayı dolaştıkça, Rusya’nın Ukrayna’yı ne hale getirdiklerini kendi gözleriyle görme imkanı yakalayacaklardı. Fikrin dâhiyane olduğunu belirtmek gerek.

Haritayı siz de gezebilirsiniz!

Meral Erden: Rusya-Ukrayna Savaşı, Cs:go Haritası Haline Getirildi! 5

Eğer isterseniz, Counter-Strike: Global Offensive için oluşturulan “de_vonya” isimli özel haritayı siz de gezebilirsiniz. Dilerseniz hemen, bu haritayı nasıl yükleyeceğinizi anlatalım:

  • Adım #1: Burada bulunan bağlantıyı kullanarak Steam Atölyesi’ndeki “de_vonya” haritasının sayfasına ulaşın.
  • Adım #2: Abone Ol” butonuna tıklayın ve indirmenin tamamlanmasını bekleyin.
  • Adım #3: Oyuna giriş yapın.
  • Adım #4: Oyun modu seçerken “Atölye Haritaları” bölümüne girin ve de_vonya’yı seçin.

Gizli odayı bulamazsanız, aşağıdaki GIF’i dikkatlice takip edin:

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar