Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaDonanımSamsung, beş yıl içinde TSMC’yi geçmeyi planlıyor

Samsung, beş yıl içinde TSMC’yi geçmeyi planlıyor

Şinasi Kaya: Samsung, Beş Yıl Içinde Tsmc’yi Geçmeyi Planlıyor 1 Yarı iletken sanayisi hiç olmadığı kadar büyük ve değerli bir hale geldi. Etrafımızda gördüğümüz her elektronik eserde bulunan çipleri üreten firmalar da hasebiyle pastadan daha büyük hisse alma çabası içerisinde. Mevcut durumda dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi TSCM ile rekabet eden Samsung, gelecek vizyonunu açıkladı.

Samsung Aygıt Tahlilleri Kısmı başkanı Kye Hyun Kyung, Samsung Semiconductor’ın Tayvanlı rakibi TSMC’nin gerisinde kaldıklarını kabul etti. Samsung’un 4nm teknolojisinin TSMC’nin kabaca iki yıl, 3nm teknolojisinin ise rakibinin yaklaşık bir yıl gerisinde olduğu açıklandı. Fakat lider, Samsung’un artık bir avantaja sahip olduğunu ve şirketin TSMC’yi geçebileceğini de açıkladı: Beş yıl içinde TSMC’yi geride bırakabiliriz.”

GAA teknolojisine atılan erken adım açığı kapatabilir

Samsung’un önümüzdeki beş yıl içinde TSMC’yi geride bırakabileceği fikri, Samsung’un 3nm döküm sürecinden başlayarak Gate All Around (GAA) teknolojisini kullanmaya niyetli olmasından geliyor. Buna rağmen TSMC, 2nm üretime ulaşmadan evvel GAA’yı kullanmayacak ve Samsung bunun Tayvanlı rakibini yakalamasını sağlayacağına inanıyor. GAA, Samsung’un halihazırda TSMC tarafından kullanılan süreçlere dayalı olarak hem daha küçük (%45) hem de daha az güç (%50) tüketen çipler üretmesini sağlayabilecek bir üretim teknolojisi süreci. Kye Hyun Kyung’a nazaran müşterilerin Samsung üretimi 3nm GAA sürecine reaksiyonu de yeterli düzeyde.

Şinasi Kaya: Samsung, Beş Yıl Içinde Tsmc’yi Geçmeyi Planlıyor 3 Değişik bir halde Kye Hyun Kyung, Samsung’un bellek yarı iletkenlerinin yapay zeka sunucularının geliştirilmesinde daha kıymetli hale gelmesini ve NVIDIA GPU’larından daha büyük bir pazar haline gelmesini bekliyor. CEO’ya nazaran Samsung, “bellek yarı iletken merkezli üstün bilgisayarların 2028 yılına kadar ortaya çıkabileceğinden emin.”

Yakın tarihli öbür raporlar, Samsung’un 4nm randımanını iki büyük müşteriyi kazanacağı noktaya kadar geliştirdiğini söylüyor: AMD ve Google. Koreli teknoloji devinin Google’ın Tensor 3 çipini üçüncü kuşak 4nm süreç düğümünde üreteceği bildiriliyor. AMD’nin şimdilik hangi eserlerini Samsung 4nm’de üreteceği ise belgisiz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar