Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaMobilSamsung beklentilerin altında telefon sattı

Samsung beklentilerin altında telefon sattı

Şinasi Kaya: Samsung Beklentilerin Altında Telefon Sattı 1

Geçen yıl özellikle yonga krizinin de etkisiyle gelirlerini ve kârlarını önemli oranda arttıran Samsung’un bununla birlikte mobil bölümü beklentilerin altında kaldı. Yükselen gelirlerin sevinci nedeniyle bu konu biraz geri planda kalmış görünüyor.

Samsung ne kadar telefon sattı?

Güney Kore’den gelen bilgilere göre 2021 yılında Samsung toplamda 300 milyon civarında akıllı telefon üretti. Bunun 240 milyonu kendi tesislerinden 60 milyonu da Wintech ve Huqain ortaklarının bantlarından çıktı. 

Rakamlar Samsung’un beklentilerinin altında kaldı. İlk sebeplerden birisi Galaxy S21 serisine ilginin düşük kalması. Üretimde 25 milyonun Galaxy S21 serisine ait olduğu ifade ediliyor. Galaxy S20 serisi de benzer bir rakama ulaşmıştı. Daha önceki Galaxy S serilerinin ise 40 milyon kadar çıktığı ifade ediliyor. 

İkinci sebep ise kapanma tedbirleri nedeniyle özellikle Vietnam’da üretimin sekteye uğraması. Bu dönemde Galaxy A ve Galaxy M serilerinin başarılı satışlar yaptığı belirtiliyor. Bununla birlikte katlanabilir telefonlarla ilgili bilgi verilmemiş. Satış rakamları genelde üretimin bir miktar altında kalıyor. Yani 300 milyonun altında bir satış rakamı mevcut. 

2022 yılı için Samsung’un 334 milyon adet satış hedefi olduğu vurgulanıyor. Bunun 285 milyonu Samsung’un tesislerinde kalan kısmının ise üçüncü taraf ortakların tesislerinde üretilecek. 
 

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar