Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaMobilSamsung, Çin Düşünü Gerçeğe Dönüştürmeye Hazırlanıyor!

Samsung, Çin Düşünü Gerçeğe Dönüştürmeye Hazırlanıyor!

Çin’in Samsung telefonlarının üretildiği yer olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu doğru değil. Çoğu Samsung akıllı telefon Vietnam ve Hindistan‘da üretiliyor. Ayrıca şirketin Güney Kore ve diğer pazarlarda da fabrikaları bulunuyor.

Samsung daha önce tüm telefonlarını kendi bünyesinde üretiyordu. Alt seviye ve giriş seviyesi telefonlar da bu grubun içerisindeydi. Ancak şirket birkaç yıl önce bu cihazların bazılarının üretimini Çin’e aktarmaya başladı. Şimdi Çin’de bu cihazlardan daha fazlasını üretecek.

Galaxy A6s, Samsung’un ilk ODM (Original Design Manufacturer – Orijinal Tasarım Üreticisi) telefonuydu. Cihaz Samsung tarafından tasarlandı ve Çin’de bir üçüncü taraf tarafından üretildi. Şirket o zamandan beri birden fazla ODM modelini piyasaya sürdü. Wingtech, Samsung’un ülkedeki ana sözleşmeli üreticisi olarak görülüyor.

Samsung daha önce 40 milyonun üzerinde ODM cihazı üretmeyi hedeflemekteydi. Bu sayının artık 60-70 milyon adede yükseltildiği bildiriliyor. Bu siparişlerin Wingtech ve Hwachin sözleşmeli üreticiler arasında dağıtıldığı düşünülüyor.

ODM modeli, Samsung’un ucuz akıllı telefonlarından daha fazla kâr elde etmesini sağlıyor. Ayrıca bu cihazları piyasaya süratle sunabilmesine de imkan tanıyor. Bu hız, şirketin bu çok kazançlı fiyat segmentinde etkin bir şekilde rekabet etmesine izin vermek için de önem taşıyor.

Samsung’un Çin’in Tianjin ve Huizhou bölgelerinde kendi üretim tesisleri bulunuyordu. Bu tesisler, Samsung’un Çin’deki akıllı telefonlarına olan talep yıllar içinde %1’in altına düştüğü için kapatıldı. Şu anda Çin’de üretilen ODM telefonlar dünyanın her yerine gönderiliyor.

Kaynak:  Chip

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar