Çarşamba, Haziran 26, 2024
Ana SayfaYapay ZekaSamsung kendi ChatGPT'sini yapıyor; lakin yalnızca kendisi için...

Samsung kendi ChatGPT’sini yapıyor; lakin yalnızca kendisi için…

The Korea Economic Daily aracılığıyla bildirilene nazaran Samsung, ChatGPT’ye benzeri üretken bir AI platformu oluşturmak için Naver ile paydaşlık kuruyor. Lakin AI aracının, ChatGPT’den farklı olarak, Samsung çalışanları tarafından şirket içinde kullanılacağı söyleniyor.

Samsung kısa bir mühlet evvel ChatGPT’yi kurumsal bir ortamda kullanmanın tehlikelerini sıkıntı yoldan öğrendi. Birkaç çalışan işlerini kolaylaştırmak için, üretken yapay zeka ile paylaştıkları bilgi ve kod bloklarının ChatGPT’nin bir modülü haline geleceğini ve Samsung’un denetimi dışındaki uzak sunucularda depolanacağını fark etmeden aracı kullanmaya çalıştığında, şirketin yarı iletkenlerle ilgili hassas bilgilerinin kesimleri ChatGPT aracılığıyla sızdırıldı.

O vakitten beri Samsung, çalışanlarının ChatGPT kullanmasını yasakladı, lakin bildirilene nazaran, üretken yapay zekanın gücüyle işgücüne yardım etme fikrini desteklemeyi planlıyor. Şirketin Naver Corp. ile kurduğu paydaşlık, sırf Samsung kurumsal kullanıcılarına yönelik bir yapay zeka platformunu ortak bir formda geliştirmeye odaklanacak.

Samsung’un üretken yapay zekası, ChatGPT üzere açık olmayacak ve yalnızca Aygıt Tahlilleri Kısmı genelindeki çalışanlarına özel olacak. Daha ilerleyen periyotlarda, saha testlerinin akabinde araç, cep telefonları, mesken aletleri üzere aygıtlardan sorumlu olan Device eXperience kısmı üzere öbür Samsung kısımlarının çalışanları tarafından kullanılabilir hale gelebilir.

Samsung’un şirket içi yapay zekası şirketin sunucularını terk etmeyeceği ve çalışanlarına özel olacağı için, şirkete ChatGPT’nin yapabileceğinden daha fazla yardımcı olacak halde düzenlenebilir.

Örneğin, Samsung’un hassas yarı iletken datalarını Naver ile paylaşacağı ve Naver’in bu bilgileri üretken yapay zekaya uygulayacağı varsayılıyor. Bu paylaşım sayesinde, Samsung çalışanlarının yarı iletkenle ilgili kaynak kodunun internete sızabileceğinden tasa etmeden yapay zekanın gerçek potansiyelini kullanmaları mümkün olacaktır.

Ayrıca, tahminen de daha da değerli bir biçimde, Samsung ve Naver tarafından ortaklaşa geliştirilen bu şirket içi yapay zeka sohbet robotu, Kore lisanını öbür üretken yapay zekalardan çok daha âlâ anlayacaktır.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar