Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaMobilSamsung, yarı iletken gelirlerinde Intel'i geride bıraktı

Samsung, yarı iletken gelirlerinde Intel’i geride bıraktı

Ulaş Utku Bozdoğan: Samsung, Yarı Iletken Gelirlerinde Intel'I Geride Bıraktı 1

Gartner analistleri 2021’de küresel yarı iletken pazarındaki durumu ortaya koyan yeni bir rapor yayınladı. Ünlü araştırma şirketi, geçen yıl ilk 10’a giren çip üreticilerinin ne kadar gelir elde ettiğini hesapladı.

Apple M2 yonga seti çok kalabalık geliyor.

4 sa. önce eklendi

2021 yılının sonuçlarına göre Samsung gelir açısından yarı iletken pazarının lideri oldu. Güney Koreli şirketin çip üretim bölümü, küresel pazarın yüzde 12.3’ünü hakimiyeti altına alarak 73.1 milyar dolar gelir elde etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Samsung, Yarı Iletken Gelirlerinde Intel'I Geride Bıraktı 3

Intel’den ilk sırayı geri aldı

Samsung, 2018’den bu yana ilk kez Intel’i geride bıraktı. ABD’li çip üreticisi geçtiğimiz yıl yüzde 12.2 pazar payı ile 72.5 milyar dolar kazandı. Yarı iletken pazarında üçüncü sırayı ise yüzde 6.1 paya sahip SK Hynix almış durumda.

Ulaş Utku Bozdoğan: Samsung, Yarı Iletken Gelirlerinde Intel'I Geride Bıraktı 5

Yayınlanan rapor Qualcomm‘un beşincilik koltuğunda oturduğunu gösteriyor. Amerikan çip üreticisi geçen yıl pazardan yüzde 4.6 pay kaparak 27 milyar dolar gelir elde etti. MediaTek ise 17.6 milyar dolar kazandı. NVIDIA ve AMD de sırasıyla 16.8 ve 16.2 milyar dolar gelirle ilk 10 çip üreticisi arasında yer alıyor.

  • Anasayfa
  • Mobil Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • Samsung, yarı iletken gelirlerinde Intel’i geride bıraktı

Kaynak:  Donanimhaber

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar