Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaMobilSamsung'un mümkün kar düşüşü canları bir oldukça sıkıyor

Samsung’un mümkün kar düşüşü canları bir oldukça sıkıyor

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, dünya genelindeki ekonomik sakinliğin tesirlerini son çeyrek çıkar raporunda görmüş durumda. Fakat yeni bir rapora nazaran, artan talebin işaretleri, firmanın yolunu toparlanmaya yanlışsız çiziyor.

2023’ün üçüncü çeyreğinde Samsung’un karı yüzde 78 oranında azaldı. Fakat bu durum, şirketin beklentilerinden daha güzel. Çip pazarındaki artan talep, şiddetli düşüşten erken bir toparlanma işareti olarak görülüyor. Rapora nazaran, Samsung Electronics’in toplam geliri yaklaşık olarak 67 trilyon KRW (50,07 milyar dolar), karı ise yaklaşık olarak 2,4 trilyon KRW (1,79 milyar dolar) olacak. Şirket, KRW 0,6 trilyon (456 milyon dolar) yönettiği Q3 2023’e kıyasla yüzde 400 daha düzgün performans gösterdi.

Samsung’un olası kar düşüşü canları bir oldukça sıkıyor

Yüksek uçlu çiplere, bilhassa de DRAM üzere, olan artan odak, toparlanmanın birincil nedenidir. Yıl sonuna kadar bu çiplerin, AI’de kullanıldıkları yerlerde taleplerinin daha da artması bekleniyor. Ayrıyeten Samsung, taşınabilir iş kolu için KRW 3 trilyonluk bir kar elde etti, ki bu da geçen yılın Q3 karlarına hayli emsal.

Yüksek faiz oranları ve küresel ekonomik yavaşlama, tüketici elektronik eserlerine olan talebin azalmasına, bu nedenle de üreticilerin üretimlerini azaltmalarına sebep oldu. Bu yılın başında Samsung, 2009’dan bu yana en düşük çeyrek kârını yayınladı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar