Pazartesi, Şubat 6, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimSilikon tabanlı değerli işlemcileri unutun: Daha ucuz plastik işlemciler geliyor!

Silikon tabanlı değerli işlemcileri unutun: Daha ucuz plastik işlemciler geliyor!

Teknolojimiz son yıllarda hızlı bir şekilde gelişiyor. Yeni araştırmalar, akıllara durgunluk verecek kadar uygun fiyatlı plastik işlemciler sayesinde çok daha fazla gelişmeyle yakında yeni bir teknoloji inovasyonu çağına girebileceğimizi gösteriyor.

Evet, yanlış okumadınız: Plastik işlemciler… Illinois Üniversitesi araştırmacıları plastik yapıdan oluşan 4-bit ve 8-bit işlemciler tasarlamayı başardıklarını duyurdular. İşlemci tasarımlarında yüzde 80 oranında başarı oranı elde eden araştırmacılar, yakında bu işlemcileri seri üretime geçirmeyi planlıyor.

Ekip lideri ve Illinois Üniversitesi profesörü Rakesh Kumar, elde edilen yüzde 80’lik başarının bu işlemciler için gayet uygun olduğunu söylerken, bu tür işlemcilerin özellikle esnek elektronik devrelerde yer alabileceğini öne sürüyor.

Bu gelişme kesinlikle heyecan verici olurken, elbette bu işlemcilerin kısa sürede erişilebilir durumda olmayacağını da göz önünde bulundurmak lazım. Üzerinde daha çalışılması gerekirken, bu tür işlemcileri ilk olarak deneysel şekilde hazırlanan ürünlerde görebileceğiz.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar