Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaBilimSızdırılan CIA belgeleri: Çin, uyduları ele geçirecek silahlar geliştiriliyor

Sızdırılan CIA belgeleri: Çin, uyduları ele geçirecek silahlar geliştiriliyor

İnanç Can Çekmez: Sızdırılan Cia Belgeleri: Çin, Uyduları Ele Geçirecek Silahlar Geliştiriliyor 1 ABD istihbarat kurumları, Çin‘in düşman Batılı ülkelere ilişkin uyduların “kontrolünü ele geçirerek” bağlantı, silah, istihbarat, gözetleme ve keşif sistemlerini desteklemede etkisiz hale getirebilecek sofistike siber silahlar geliştirdiğine inanıyor.

Çin savaşa hazırlanıyor

Hatırlanacağı üzere bir mühlet evvel 21 yaşındaki Massachusetts Hava Ulusal Muhafızı Jack Douglas Teixeira tarafından bir Minecraft Discord kümesinde çok bâtın ABD istihbarat evrakları paylaşılmıştı. Bu dokümanlar arasında Çin’in düşman uydularını engelleyebilecek, istismar edebilecek yahut ele geçirebilecek siber silahlar geliştirme planlarına ait CIA evraklarının da yer aldığı bildiriliyor. Washington, Batılı uyduları ele geçirme planlarının Çin’in bilgiyi denetim etme maksadının bir modülü olduğunu ve Pekin’in kıymetli bir “savaş alanı” olduğuna inandığını söylüyor.

Belgelere nazaran Çin’in hücumlarından biri uyduların operatörlerinden aldıkları sinyalleri taklit ederek uyduları ya büsbütün ele geçirmeyi ya da savaşın kritik anlarında arızalanmalarını sağlamayı amaçlıyor. Çoklukla kümeler halinde çalışan uyduların birbirleriyle irtibat kurma, sinyalleri, görselleri, dataları yahut buyrukları silahlara iletme yeteneklerinin bu sayede ortadan kaldırılması hedefleniyor.

İnanç Can Çekmez: Sızdırılan Cia Belgeleri: Çin, Uyduları Ele Geçirecek Silahlar Geliştiriliyor 3 ABD Uzay Kuvvetleri Kumandanı General B Chance Saltzman geçtiğimiz günlerde Washington’un Dünya’nın ötesinde “yeni bir tehditler çağı” ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Saltzman’a nazaran Çin, 35’i son altı ay içinde fırlatılmış olmak üzere 347 uyduyu, gelecekte bir çatışma durumunda ABD güçlerine karşı kullanmak üzere yörüngeye konuşlandırdı. Saltzman, “Çin, uzay kabiliyetlerimizi bozmak, geriletmek ve yok etmek için agresif bir formda teknolojiye yatırım yapmaya devam ediyor” dedi.

Ukrayna ve Rus savaşı buna bir örnek

Öte yandan uydu bağlantısının savaştaki ehemmiyetini görmek için Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgaline bakmak kâfi. Rusya, işgalin gerçekleştiği 24 Şubat günü ABD’li telekomünikasyon sağlayıcısı Viasat’a bir siber saldırı düzenledi. Bu olay, ortalarında Ukrayna’dakilerin de bulunduğu binlerce Avrupalı müşteriye internet hizmeti sağlayan uydu modemlerinin devre dışı kalmasıyla sonuçlandı.

Ek olarak SpaceX Starlink uyduları Çin için özel bir zahmet olduğunu daha evvelki haberlerimizde sizlere aktarmıştık. Geçtiğimiz yıl Çinli askeri araştırmacılar Starlink’in yarattığı potansiyel tehditten tasa duymuş ve hükümeti bu uyduları yok etme ya da devre dışı bırakma yolları geliştirmeye çağırmışlardı. Şubat ayında ise, Çin’in global internet sağlamak, Elon Musk’ın ağını “bastırmak” ve Starlink tersi misyonlar gerçekleştirmek emeliyle rakip uydu ordusu oluşturmak için 13.000 uydu fırlatmayı planladığı tez edildi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar