Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaDonanımSnapdragon 8 Gen 3 yonga setinin özellikleri neredeyse netleşti

Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin özellikleri neredeyse netleşti

Qualcomm’un heyecanla beklenen Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti büyük bir beklenti oluşturuyor ve bunun çok geçerli bir nedeni bulunuyor. Qualcomm, bu son modeliyle, verimlilik konusunda rastgele bir taviz vermeden değerli performans geliştirmeleri sunmayı hedefliyor ve bu da evvelki modelinin muvaffakiyetini temel alıyor.

Sızıntı uzmanı Ice Universe tarafından dağıtılan bilgilere nazaran, Snapdragon 8 Gen 3, Snapdragon 8 Gen 2’nin 1+2+2+3 nizamını terk ederek 1+5+2 çekirdek tertibine geçiyor. Bu, daha güçlü performans çekirdekleri ve potansiyel olarak daha yüksek frekanslar manasına geliyor. Lakin, CPU çekirdeklerine ve frekanslarına dair spesifik ayrıntılar şimdi açıklanmadı.

Ice Universe ayrıyeten, Snapdragon 8 Gen 3‘te bulunan Adreno 750 GPU’nun “önemli ölçüde iyileştirilmiş” performans sergileyeceğini ve yonga setindeki L3 önbelleğin evvelki modele kıyasla 10 MB olacağını tabir ediyor. Qualcomm’un gayesi, evvelki kuşağını fevkalâde bir SoC haline getiren genel güç verimliliğini korumak.

Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin özellikleri neredeyse netleşti

Snapdragon 8 Gen 3’ün piyasaya sürülmesi bu yılın ilerleyen periyotlarında planlanıyor ve OnePlus, bu yonga setini içeren bir aygıt üzerinde aslında testler gerçekleştiriyor. Ek olarak, Galaxy S24 Ultra’nın tüm bölgelerde Snapdragon 8 Gen 3‘ü barındırması bekleniyor. Lakin, resmi özellikler hala kısıtlı, çünkü Qualcomm yeni yonga setini önümüzdeki aylarda duyurmayı planlıyor.

Snapdragon 8 Gen 3 yonga setinin varlığı, Samsung’un Exynos 2400’ün Qualcomm’un hakimiyetine meydan okurken karşılaşacağı bir meydan okuma oluşturuyor. Hem mevcut jenerasyon Snapdragon 8 Gen 2 hem de evvelki Snapdragon 8 Gen 1, harika yonga setleri olarak tanımlanıyor ve bu da Samsung’un karşılaması gereken yüksek beklentiler oluşturuyor. Ayrıyeten, MediaTek Dimensity 9300’ün iki Cortex-X4 prime çekirdeği içerdiği savları, Snapdragon 8 Gen 3’e rakip olabileceği ve pazardaki rekabeti daha da yoğunlaştırabileceği söylentileri bulunuyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar