Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaBilimSoğuk sularda yaşayan Grönland köpekbalığı, hiç olmayacak bir yerde ortaya çıktı

Soğuk sularda yaşayan Grönland köpekbalığı, hiç olmayacak bir yerde ortaya çıktı

Dünyanın en uzun yaşayan omurgalısı Grönland köpekbalığıdır. 500 yıla kadar yaşayabilecekleri gerçeğinin, dondurucu soğuk suda yaşamaları ve bu nedenle yavaş bir metabolizmaya sahip olmalarından dolayı olduğu söylenebilir. Bu yüzden bazı araştırmacıların, Orta Amerika ülkesi Belize’nin açıklarında bir mercan kayalığı çevresinde gelişigüzel gezinen bir Grönland köpekbalığı (Somniosus microcephalus) gördüklerinde ne kadar şaşırdıklarını hayal edebilirsiniz.

Bu ilginç görüntü, Batı Karayipler’de ilk kez bir uyuyan köpekbalığının (Grönland köpekbalıklarının bulunduğu köpekbalığı ailesi) belirlendiğini gösteriyor. Bu ilginç örnek, Kaplan köpekbalıklarını etiketlemek için yerel balıkçılarla çalışırken Florida Uluslararası Üniversitesi’nin Predator Ekoloji ve Koruma Laboratuvarı’ndan araştırmacılar tarafından keşfedildi.

Keşifle ilgili Marine Biology’de yayınlanan makalenin başyazarı, FIU doktora adayı Devanshi Kasana “İlk başta, mercan resiflerinin derin sularından iyi bilinen altı solungaçlı köpekbalığı gibi başka bir şey olduğundan emindim” dedi ve ekledi: “Bunun olağandışı bir şey olduğunu biliyordum ve bütün balıkçılık yıllarında buna benzer bir şey görmemiş olan balıkçılar da bunu biliyordu.

Altı solungaçlı köpekbalığı, muazzam boyutu ve daha yaygın olarak 2.000 metre derinliklerde bulunmasıyla başlı başına heyecan verici bir keşif olurdu. Ancak, Kasana’nın doktora danışmanı ve Mote Marine Laboratory & Aquarium’daki Sharks & Rays Conservation Research Direktörü, daha da sıra dışı bir şey olduğundan şüpheleniyordu: Bir Grönland köpekbalığı

Uzmanlar daha sonra gizemli hayvanın kesinlikle uyuyan köpekbalığı ailesinden olduğunu doğruladı, ancak kesin bir tür belirlenemedi. Ancak çok büyük (3 ila 3.5 metre arasında) olması, araştırmacıları bunun bir Grönland köpekbalığı veya Pasifik uyuyan köpekbalığı (Somniosus pacificus) gibi başka bir büyük türle melez olabileceğinden şüphelenmelerine sebep oldu.

Dev köpekbalığının gözündeki ektoparazitik bir kopepod (bir tür kabuklu) başka bir ipucuydu. 30 milimetre uzunluğunda pembemsi beyaz bir parazit olan Ommatokoita elongate, Grönland köpekbalıklarının kornealarını çok sever ve genellikle onlara kalıcı olarak kaynaşmış olarak bulunur. Grönland köpekbalıkları için kötü olan ama bazen onları tanımlamaya çalışan araştırmacılar için bu durum oldukça işe yarar.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar