Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaYazılımTeknoloji şirketlerine sert yapay zeka uyarısı!

Teknoloji şirketlerine sert yapay zeka uyarısı!

Pazartesi günü, FTC Reklamcılık Uygulamaları Kısmı Avukatı Atleson, hem kurulun ChatGPT, Dall-E 2 üzere gelişmekte olan üretken AI sistemlerinin FTC Yasasının adaletsizlik ruhunu ihlal etmek için nasıl kullanılabileceğine ait münasebetini hem de ihlalde bulunan şirketlere ne yapılacağını açıkladı.

Atleson, “FTC Yasası uyarınca, yarardan çok zarara neden olan bir uygulama adaletsizdir.” dedi. “Tüketiciler tarafından makul bir biçimde kaçınılamayan ve tüketicilere yahut rekabete karşı telafi edici yararlarla ağır basmayan, tüketicilerde kıymetli bir yaralanmaya neden oluyorsa yahut neden olması mümkünse, bu haksızlıktır.”

Bing, Bard ve ChatGPT üzere yeni jenerasyon sohbet robotlarının, kullanıcının “inançlarını, hislerini ve davranışlarını” etkilemek için kullanılabileceğini belirtiyor.

Teknoloji şirketlerine sert yapay zeka uyarısı!

Atleson “Onların Walmart tedarik ağı içinde arabulucu ve konuşma terapisti olarak çalıştıklarını aslında gördük, her ikisi de bilhassa etrafınızdakileri etkilemeye yönelik meslekler. Otomasyon yanlılığının ortak tesirleriyle birleştirildiğinde, burada kullanıcılar, muhtemelen tarafsız bir yapay zeka sistemi ve antropomorfizm sözünü daha kolay kabul eder. Beşerler kolay kolay kendilerini anlayan ve kendi taraflarında olan bir şeyle konuştuklarını düşünmeye yönlendirilebilir” açıklamasında bulundu.

Üretken yapay zeka teknolojisini çevreleyen sıkıntıların FTC’nin mevcut kapsamının çok ötesine geçtiğini kabul ediyor, lakin vicdansız şirketlerin bunu tüketicilerden yararlanmak için kullanmasına müsamaha göstermeyeceğini yineliyor. FTC avukatı, “Reklamları belli bireylere yahut kümelere nazaran özelleştirmek üzere üretken yapay zekanın yeni kullanımlarını düşünen şirketler, insanları ziyanlı seçimler yapmaya yönlendiren tasarım öğelerinin FTC davalarında yaygın bir öge olduğunu bilmelidir” diye uyardı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar