Cumartesi, Aralık 9, 2023
Ana SayfaOtomobilTesla, Autopilot Model S kazasıyla ilgili davayı kazandı

Tesla, Autopilot Model S kazasıyla ilgili davayı kazandı

Cuma günü bir California eyalet mahkemesi heyeti, şoför takviye yazılımının, araç şoförünün çenesinin ve dişlerinin kırılmasına ve hudut hasarına neden olan bir Model S kazasından sorumlu olmadığına ait karar verdi. Justine Hsu, 2020’de EV’si Los Angeles kent caddesinde Otopilot devredeyken orta refüje savrulduktan sonra Tesla’ya dava açmıştı. Hsu, Tesla’nın hava yastıklarının yazılımında ve dizaynında kusurlar olduğunu argüman ederek 3 milyon dolardan fazla tazminat talep ediyordu.

Tesla ise kazadaki sorumluluğunu reddetti. Hsu’nun, şirketin yazılım kullanım kılavuzunda yapılmaması istikametinde uyardığı kent içinde Otopilot uygulamasını kullandığını savundu. Heyet, Hsu’ya tazminat ödenmesi talebini reddetti ve araba üreticisinin Otopilot ile ilgili gerçekleri kasıtlı olarak ifşa etmediğini söyledi.

Tesla, Autopilot Model S kazasıyla ilgili davayı kazandı

Reuters’in belirttiği üzere, denemenin şoför yardım modunu içeren birinci denemeler ortasında olduğuna inanılıyor. Sonuç “diğer davalarda yasal olarak bağlayıcı” olmayacak olsa da, avukatların teknolojiyi içeren gelecekteki olayları nasıl ele aldıkları konusunda yol gösterici olması bekleniyor.

Davanın sonucunun, Tesla’nın Otopilot ve “Tam Kendi Kendine Sürüş” yazılımı hakkındaki argümanlarıyla ilgili olarak aslında karşı karşıya olduğu incelemeyi kolaylaştırması ise pek muhtemel değil. Araba üreticisi, yılın başında ABD Adalet Bakanlığı’nın kimi dokümanlar talep ettiğini doğruladı. Şirket ayrıyeten ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi tarafından park halindeki acil durum araçlarının dahil olduğu Otopilot çarpışmaları nedeniyle de soruşturma altında.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar