Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaOtomobilTesla’nın canını sıkacak yeni bir gelişme daha yaşandı

Tesla’nın canını sıkacak yeni bir gelişme daha yaşandı

Elektrikli araç pazarı süratle büyüyor ve Tesla’nın bu büyümede değerli bir rol oynadığı kabul ediliyor. Kesime teknoloji başkanı olarak giren şirket, rakiplerinin bir adım önünde bulunuyor. Lakin, satış sayılarına gelince, durum biraz farklı. Şirketin satış hacminin, Çinli üretici BYD’nin akabinde ikinci sırada olduğu belirtiliyor. Bunun birkaç nedeni var; üretim ve fiyat değerli faktörler olmasına karşın, itimat eksikliği de besbelli bir sebep. En son gelişme ise Tesla’nın, meselelerinden ötürü Çin’de 1,1 milyondan fazla aracı geri çağırması oldu.

Çin’in önde gelen pazar düzenleyicisi, Tesla’nın ülkede 1,1 milyondan fazla aracı geri çağırma kararı aldığını duyurdu. Bu durum, belirlenen potansiyel güvenlik sıkıntılarına karşılık olarak gerçekleşti. Düzenleyici olan Devlet Pazar Düzenleme Yönetimi (SAMR), duyurusunu Tesla’nın sunduğu bir plana dayanarak yaptı.

Tesla’nın canını sıkacak yeni bir gelişme daha yaşandı

29 Mayıs’tan itibaren Tesla, 1.104.622 aracı geri çağıracak. Bu araçların tamamı, 12 Ocak 2019 ile 24 Nisan 2023 tarihleri ortasında üretildi. Enteresan bir biçimde, bu sayı, Tesla’nın son dört yılda Çin ana karasında sattığı toplam araç sayısına neredeyse eşit. CNN’nin hesaplamalarına nazaran, Çin’in devlet takviyeli sanayi kümelerinin datalarına dayanarak, Tesla’nın 2019’dan 2023 Mart’a kadar Çin’de yaklaşık 1,09 milyon araç sattığı tespit edildi.

Geri çağırma, ithal Model S, Model X, Model 3 ve birebir vakitte Çin’de üretilen Model 3 ve Model 6 üzere birkaç modeli kapsıyor. Düzenleyici, şoförlerin “yanlışlıkla gaz pedalına uzun mühlet basabileceği” bir sıkıntıya dikkat çekti. Bu durum, çarpışma riskini artırabilir ve “güvenlik tehlikesi” oluşturabilir.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar