Cumartesi, Haziran 3, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaTikTok içerik üreticileri, yasağa karşı dava açtılar

TikTok içerik üreticileri, yasağa karşı dava açtılar

Mahkeme belgelerinde TikTok içerik üreticilerini temsil eden avukatlar, yasağın anayasaya alışılmamış olduğunu ve Birinci Değişiklik haklarını ihlal ettiğini söylüyor. Ayrıyeten Montana’nın yasak için kelamda ulusal güvenlik münasebetine itiraz ediyorlar. “Montana’nın, Amerika Birleşik Devletleri’nin dış siyaseti yahut ulusal güvenlik çıkarları olması gerektiğine inandığı şeyleri ilerleten yasalar çıkarma yetkisi yoktur ve Montana, kimi konuşmaların bu forum aracılığıyla paylaşıldığı algısına dayanarak bağlantı için tüm bir forumu yasaklayamaz. Montana, sahibi yahut yayınladığı fikirler nedeniyle Wall Street Journal’ı yasaklayamayacağı üzere, sakinlerinin TikTok’u görüntülemesini yahut yayınlamasını da yasaklayamaz.”

Montana Başsavcısı Austin Knudsen, Fox News’e verdiği bir röportajda yasağa yasal itirazların beklendiğini söyledi. “Burada muhtemelen federal mahkemelerin devreye girip bizim yerimize cevap vermesine muhtaçlığımız olduğunu düşündüğüm kimi değerli mevzular var” dedi. “Ve bu, bunu getirirken hesabımızın bir kesimiydi.”

TikTok içerik üreticileri, yasağa karşı dava açtılar

Dava, yasaya karşı birinci yasal meydan okumalardan biri ve federal yetkililer uygulamanın ülke çapında yasaklanmasını düşündükçe muhtemelen yakından izlenecek. Şu anda, Montana yasağının 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girmesi planlanıyor fakat buna itiraz eden davalar bu çizelgeyi geciktirebilir. TikTok’un kendisi, Montana’da kendi davasını açmayı planlayıp planlamadığı konusunda yorum yapmadı, lakin yasa tasarısının imzalanmasının akabinde yaptığı açıklamada, “Montana içindeki ve dışındaki tüm kullanıcılarının haklarını savunmayı” planladığını söyledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar