Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaOtomobilTOGG'un rakibi Tesla, elektrikli şarj istasyonları Avrupa’yı adeta ele geçirecek!

TOGG’un rakibi Tesla, elektrikli şarj istasyonları Avrupa’yı adeta ele geçirecek!

Yeşil nakliyat için dev bir adım olarak, Avrupa Birliği (AB), etraf dostu nakliyecilik altyapısını geliştirmek için tam 352 milyon euro (378 milyon dolar) tahsis etti. Elektrikli araç kesiminin başkanlarından olan Tesla, bu finansmanın büyük bir kısmını alacak üzere görünse de, aslında Avrupalı şoförler için bu haberin arkasında çok daha fazlası var.

Şu anda Avrupa genelinde 875 adet üstün şarj aygıtı gelecekteki elektrikli araç gereksinimleri için hazır bekliyor. Tesla’nın Polonya ve İtalya şubeleri, 22 Avrupa ülkesinde 7.198 Süperşarj’ın genişletilmesi ve yükseltilmesi için 148.72 milyon euro (159.64 milyon dolar) alacak. Dikkate kıymet bir halde, bu finansmanla Tesla’nın Süperşarj V4 modeli, gücünü 250 kW’dan etkileyici bir 350 kW’a kadar yükseltebilir. Pekala bu, Avrupa’nın yeşil nakliyat ağı için ne manaya geliyor?

Tesla’nın Süperşarj ağındaki büyük ölçek ve yaygınlığında yatıyor. Şirket, kıta genelinde aslında 875 istasyona sahipken, AB’deki 10.000’inci ferdi Süperşarj konektörünü de yakın vakitte kutladı. Ek finansmanla, şirketin erişimi, Temel ve Kapsamlı Ağ boyunca 16 ülkeye ve Tesla’nın Polonya şubesinin eklediği altı ek ülkeye kadar genişleyecek.

TOGG’un rakibi Tesla, elektrikli şarj istasyonları Avrupa’yı adeta ele geçirecek!w

Ancak Tesla yalnızca kendi ağını güçlendirmiyor. Ford, GM, Volvo ve Mercedes üzere büyük araba şirketleri Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standartı (NACS) portunu benimsedi ve Süperşarj’larını kullanma mutabakatı yaptı. Bu, Tesla’nın ağını yalnızca özel bir hizmet olmaktan çıkarıp daha geniş bir elektrikli araç kullanıcı yelpazesine yarar sağlayan kısmen kamuya açık bir altyapı haline getiriyor. Ayrıyeten 2021 başında Tesla, Hollanda, Fransa ve Norveç’teki makul yerlerde ağını tüm EV kullanıcılarına açmaya başladı, böylelikle elektrikli araç şarjına erişimi daha demokratik hale getirdi.

Taşıma için Avrupa Komiseri Adina Vălean’a nazaran, AB ayrıyeten 18 hidrojen dolum istasyonu ve limanların ve havaalanlarının elektrifikasyonuna yatırım yapacak. Bu, AB’nin yeşil nakliyeciliğe olan çeşitlendirilmiş yaklaşımını gösteriyor. Tesla’nın hissesi büyük görünse de, asıl emel yeşil sürüşü milyonlarca Avrupalı için pratik ve erişilebilir bir seçenek haline getirmektir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar