Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaBilimToprağa Kilitlenen, Zamanında Vampir Olduğu Düşünülen Küçük Bir Çocuğa Ait Kalıntılar Bulundu

Toprağa Kilitlenen, Zamanında Vampir Olduğu Düşünülen Küçük Bir Çocuğa Ait Kalıntılar Bulundu

Avrupa’da “vampir cenazelerinin” ilk izleri 14. yüzyıla kadar uzanırken 17. yüzyıldan da yeni keşifler yapılmaya devam ediyor. 2022 yılında Polonya’nın Pién köyü yakınlarında, 17. yüzyılda boğazında orak ve ayaklarında kilit olan bir kadına ait kalıntılar da bunların en güncelleri ve gündem olanları arasında yer alıyordu.

Geçtiğimiz günlerde ise bilim insanları, aynı bölgede bir başka “vampir” kalıntısına daha rastladı. Bu kalıntı, yaşı 5-7 aralığında olan bir çocuğa aitti. Çocuk, tıpkı kadın gibi ayaklarından toprağa asma kilit ile kilitlenmiş bir şekilde, yüzüstü gömülmüştü.

Keşfedilen ‘vampir çocuğun’ kalıntıları:

Ulaş Utku Bozdoğan: Toprağa Kilitlenen, Zamanında Vampir Olduğu Düşünülen Küçük Bir Çocuğa Ait Kalıntılar Bulundu 1

Ulaş Utku Bozdoğan: Toprağa Kilitlenen, Zamanında Vampir Olduğu Düşünülen Küçük Bir Çocuğa Ait Kalıntılar Bulundu 3

Ayağa takılan kilidin anlamı ne?

Ulaş Utku Bozdoğan: Toprağa Kilitlenen, Zamanında Vampir Olduğu Düşünülen Küçük Bir Çocuğa Ait Kalıntılar Bulundu 5

O dönem Pién köyü sakinleri, ayağa asma kilit takmanın ölülerin Dünya’ya yeniden dönüşünü engelleyeceğine inanıyordu. Kilitler, vampir olduğuna inanılan insanların ayaklarına takılıyor ve toprağa kilitleniyordu.

Bir kişinin neden “vampir” olduğuna inanılıyordu?

Bilim insanları bu sorunun cevabını net bir şekilde veremiyor. Fakat mevcut teorilere göre o dönemin insanları, normal olmayan davranışlar gösteren veya o dönem açıklanamayan bir hastalığa sahip olan kişilerin vampir olduğuna inanıyordu. 

Bu çocukla birlikte 30 farklı kişinin daha kalıntısına rastlandı:

Bilim insanları, yaşı küçük olan bu çocuğun yanı sıra aynı bölgede 30 farklı ‘vampir’ kalıntısına daha rastladı. Bu kalıntılar arasında 6 aylık hamile olan ve karnındaki bebeğiyle birlikte gömülen bir kadın da yer alıyordu.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar