Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaBilimTürk fizikçiden çığır açan keşif!

Türk fizikçiden çığır açan keşif!

Harvard Üniversitesi Fizik Kısmı’nda doktora çalışmalarını tamamlama evresine gelen 26 yaşındaki Furkan Öztürk’ün 4 milyar yıl evvel hayatın nasıl başladığına dair gizemlerden birini ortaya çıkardığı keşfi, bilim dünyasında büyük heyecan yarattı.

Genç Türk fizikçinin çalışması, itibarlı akademik yayın organlarında “çığır açıcı keşif” formunda duyurulmaya başlanırken, keşfin Dünya’da hayatın nasıl başladığına ve uzayda yaşama kadar birçok gizeme ışık tutması bekleniyor.

Fransız kimyager Louis Pasteur, 1848’de ömür için gerekli olan birtakım moleküllerin, tıpkı sol ve sağ ellerde olduğu üzere birbirinin “ayna imgesi formlarında” bulunmasına ait “homokiralite” kavramını ortaya atmış lakin bu özelliğin kökeni, 175 yıldır yapılan çalışmalara karşın anlaşılamamıştı.

Science Advances mecmuasında makaleleri yayımlanan başyazar Öztürk ve grubu, keşifle manyetik mineraller üzerinde RNA öncüsü molekülleri kristalize ederek RNA’nın yapıtaşlarını sırf sağa yahut sola yanlışsız kıvrılan bir sarmal halinde elde etmeyi başardı.

Nobel ödüllü biyokimyacı Jack Szostak, Öztürk ve grubunun çalışmasını, “Bu nitekim çığır açıcı bir keşif. Homokiralite, hayatın başlayabilmesi için olmazsa olmazlardan ve bu yeni keşif bu soruna çok mantıklı bir tahlil sunuyor.” biçiminde yorumladı.

Genç Türk bilim beşerinin ömrün kökeni üzerine yaptığı deneyler ile tabiat bilimleri alanında hala cevaplanması gereken 125 sorudan birinin de yanıtlanmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Bilimin karşılık aradığı en büyük gizemlerin başında geliyor

Bilkent Fen Fakültesi Fizik Kısmı mezunu ve Harvard Üniversitesi Fizik Kısmında doktora programını tamamlama basamağına gelen Furkan Öztürk, soruları yanıtladı.

Doktorasının birinci iki yılında farklı bir husus üzerine çalıştığını lakin sonrasında doktora konusunu ve danışmanını değiştirdiğini anlatan Öztürk, yaklaşık 2,5 yıldır hayatın başlangıcı üzerine çalışmalar yürüttüğünü lisana getirdi.

Dünya’da hayatın nasıl ortaya çıktığının ve birinci canlı hücrelerin nasıl oluştuğunun bilimin karşılık aradığı en büyük gizemlerin başında geldiğine işaret eden Öztürk, “Yaklaşık 4 milyar yıl evvel, Güneş sistemi ve Dünyamız oluştuktan kabaca 500 milyon sene sonra, Dünya’da ömrün birinci izlerini görmeye başlıyoruz. Pekala, ömür nasıl ortaya çıktı, hangi kimyasal ve fizikî süreçler hayatı tetiklemiş olabilir? Doktora çalışmamda bu sorulara açıklık getirebilecek deneysel çalışmalar yaptım.” diye konuştu.

En itibarlı bilim mecmualarından Science’da çıkan bir haberde “çığır açıcı keşif” başlığıyla duyurulan bir dizi makalenin birinci müellifi Türk fizikçi Furkan Öztürk, “Araştırmam, hayatın kökenine dair kıymetli, lakin karanlıkta kalmış bir sorun üzerine. Bu sorunun ismi homokiralite yani hayatı oluşturan moleküllerin sağ yahut sol elli olma durumu, bildiğimiz haliyle hayatın bir özelliği.” dedi.

Homokiralitenin ömrün kökeni araştırmalarında karanlıkta kalmış büyük bir sorun olduğuna işaret eden Öztürk, Science mecmuasının 2005’te yayımladığı bir sayıda bu sorunu tabiat bilimlerinin en büyük 125 sorunu ortasında gösterdiğini aktardı.

Manyetik yüzeyler ömrün kökeninde rol oynuyormuş

Öztürk, yaptıkları deneylerle homokiraliteye yol açan fizikî etkileşimin ne olabileceğini gösterdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Bizim aradığımız şey, kiral simetriyi, yani ayna simetrisini, kırabilecek fizikî bir etkileşimdi. Çalışmalarımız ortaya koydu ki tabiatta çokça bulunan manyetik mineraller yani bir manada doğal mıknatıs özelliği gösteren taşlar, bu simetrinin kırılmasına yol açabilir. Yaptığımız deneyler, manyetik yüzeylerin kiral moleküller ile çok güçlü bir biçimde etkileştiğini ve manyetizmanın homokiraliteye yol açmış olabileceğini gösteriyor. ‘Yaşamın kökeni’ sorunu adeta bir bulmaca üzere, elde ettiğimiz sonuçlar bu büyük bulmacanın değerli bir kısmının tahliline yönelik önemli bir adım. Surda bir gedik açtık, devamının da geleceğine inanıyorum.”

Dünya dışında ömür arayanlara bu bilgiler ışık tutacak

Keşfinin, Science ve Nature üzere mecmuaların yayınlarında yer almasına ve büyük bir heyecan uyandırmasına ait Öztürk, şöyle konuştu:

“Bu keşifle hayatın başlangıcına dair bilmediğimiz çok değerli bir gizeme ışık tuttuk. Hayatın nasıl ortaya çıktığı tabiattaki en büyük gizemlerden bir tanesi. Bu sorunu bir yapboz üzere düşünün. Bu yapbozun kesimlerinin nerelere oturacağını tam olarak bilemiyoruz. Zira 4 milyar yıl öncesine dair elimizde çok fazla direkt ispat yok. Biz aslında yaptığımız çalışmayla hayatın başlangıcına dair çok büyük bir parçayı yerine koymuş olduk. Etrafında şekillenecek başka bilgilerin ne olacağını şimdi bilmiyoruz. Lakin eminim ki bu keşif, öteki sorulara karşılık bulmamızı da sağlayacak ve ömrün kökenine dair farklı ipuçları verecek. Tahminen de diğer gezegenlerdeki mümkün hayat formları ile ilgili bilgiler verecek. Yani biz şayet Dünya’da hayatın nasıl oluştuğunu tam olarak anlarsak, o vakit hangi şartlar altında hayatın ortaya çıkabileceğine dair de daha fazla bilgiye sahip olacağız. Bu bilgiler bizi Dünya dışında ömrü ararken yönlendirebilir. Yani Dünya’daki ömrü anlamak, Dünya dışında öteki bir hayat formu keşfetmemize de yardımcı olabilir. Bunu kesin olarak söylemek doğal ki sıkıntı lakin bu mümkün.”

“Hayalim, laboratuvarda proto-hücre oluşturmak”

Yaptığı buluşun ileride bilim dünyasında diğer ne üzere kapılar aralayacağına ait soru üzerine Öztürk, “Açıkçası bu keşfin bizi artık laboratuvar ortamında ömrü oluşturabilecek evreye kadar getirebileceğini düşünüyorum. Benim amacım ömrün başlangıcındaki şartları laboratuvar ortamında tekrar oluşturmak ve hayatın nasıl oluştuğunu gözlerimle görebilmek.” dedi.

Yaşamın temel özelliklerini gösteren ve canlı diyebileceğimiz en temel yapıları, yani “proto-hücreleri” oluşturmayı hedeflediğini lisana getiren Öztürk, şunları kaydetti:

“Mineraller üzere, karbon temelli moleküller üzere, canlı olduğuna dair hiçbir emare göstermeyen şeylerden canlılık özelliği gösteren öncü hücrelerin oluşmasından bahsediyorum. Yani o denli bir şey olsun ki ömrün temel özelliklerini göstersin. Kendi kendini kopyalayabilsin ve metabolik faaliyet göstersin. Etrafı ile bağ halinde olan, tahminen de bir hücre zarı içinde izole olmuş, RNA bazlı genetik bir kodu olan ve kolay metabolik aktiviteler gösterebilen öncü hücrelerden, yani proto-hücrelerden, bahsediyorum. Benim hayalim bunları oluşturmak.”

DNA’dan sonraki en büyük gizem mi çözüldü?

“DNA’nın bulunmasından sonra yaşama dair en büyük keşif sizinki mi” sorusuna Öztürk, “Bunu ben söyleyemem. Onu bilim insanları takdir edecektir. Bu biçim şeyleri söyleyebilmek için daha çok erken. Ancak hayatın başlangıcı araştırmalarındaki en büyük sorunlardan biri olarak düşünülüyordu bu mevzu. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim.” tabirini kullandı.

“İyi ki 93 yaşına kadar yaşayıp bu sorunun tahlilini görmüşüm”

Furkan Öztürk, Harvard ve pek çok üniversiteden akademisyenin kendisini arayarak tebrik ettiğini, yakın vakitte buluşu üzerine bir belgeselin de çekildiğini ve çalışmasının Nature, Science ve başka bilimsel kanallarla bilim dünyasında duyurulmaya devam edildiğini söyledi.

Öztürk, Harvard’da yaptığı bir konuşmayı, şu anda Türkiye’deki biyoloji kitaplarında da yer alan ve DNA’nın nasıl kopyalandığını keşfeden 93 yaşındaki ünlü moleküler biyolog Matthew Meselson’un takip ettiğini ve “İyi ki 93 yaşına kadar yaşamışım. Sonunda bu sorunun de tahlilini görmüş oldum.” formunda bir yorum yaptığını aktardı.

Çalışmalarının devam edeceğini lisana getiren Öztürk, şunları söyledi:

“Birlikte çalıştığımız başka bilim insanları da ben de inanıyoruz ki bu sorunu çözdük. Bu çok heyecan verici lakin kâfi değil. Bu deneylerin bağımsız olarak öteki araştırmacılar tarafından da test edilmesi lazım. Yeni bilgiler ışığında tekrar tekrar kıymetlendirilmesi lazım. Büyük bilimsel keşifler birinci etapta heyecan yaratır lakin keşiflerin oturması için vaktin testinden geçmeleri lazım. Bizim namuslu bilim insanları olarak titiz çalışmak ve çokça test yapmak üzere bir misyonumuz var. Ben inanıyorum ki bu basamakları da geçeceğiz.”

“Doğanın en büyük gizemlerinden birini örten perde, Furkan’ın dehası sayesinde aralandı”

Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üyesi Prof. Dr. Tayfun Özçelik, Furkan Öztürk’ün keşfine ait yaptığı açıklamada, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bilkent Fen Fakültesi olarak büyük bir gururu yaşıyoruz. Mezunumuz Furkan Öztürk tabiat bilimleri alanının en temel sorularından birine, hayatın nasıl başladığına moleküler seviyede bir açıklama getirerek eşsiz bir muvaffakiyete imza attı. En saygın bilim etrafları artık Furkan’ı alkışlıyor. İnorganik moleküllerin organik moleküllere dönüşüm sürecini, bir başka deyişle biyolojinin başlangıcını artık kavrıyoruz. RNA ve akabinde DNA moleküllerinin milyarlarca yıl evvelki birinci oluşum sürecini anlıyoruz. Tabiatın en büyük gizemlerinden birini örten perde Furkan’ın dehası sayesinde aralandı.”

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seymur Jahangirov da Öztürk’ün yaptığı çalışmanın, canlıların oluşum sürecinde neden yalnızca bir tıp molekülün kullanıldığına açıklık getirdiğine işaret etti.

“Önerilen sistemin hem teorik hem de deneysel desteği vardır.” diyen Jahangirov, “Ayrıca, bu çalışma fizik, kimya, biyoloji ve jeoloji üzere çok farklı disiplinlerde son yıllarda elde edilen yeni bilgileri birleştirerek yapılmıştır ve mevzunun önde gelen bilim insanları tarafından büyük bir heyecanla karşılanmıştır. Furkan’ın bu buluşa imza atmasını sağlayan en değerli özelliklerinden biri, yalnızca ana konusu olan fizikle sonlu kalmayıp arkeoloji, organik kimya, tarih, müzik üzere birçok farklı alana ilgi duyması ve daima olarak kendini geliştirmesidir.” tabirini kullandı.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar