Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaMobilTürkiye’nin Dörtte Birinden Fazlası Kaçak Telefon Kullanıyor!

Türkiye’nin Dörtte Birinden Fazlası Kaçak Telefon Kullanıyor!

Artık başlangıç seviyesinde bir akıllı telefon bile alacak olsanız cebinizden 5-6 bin TL’nin çıkması gerekiyor. iPhone gibi premium segmentler ise 40 bin TL’den başlıyor. İçin acı tarafı, alacak olduğunuz bir telefon yurt dışında on binlerce TL’ye kadar fark eden daha düşük fiyat etiketine sahip.

Hâl böyle olunca pek çok yeni akıllı telefon alıcısı, telefonları yurt dışından almaya başladı. Fakat öyle gözüküyor ki bu sayı öylesine arttı ki ülkemizde IMEI kaydı yapılmayan telefon sayısı son aylarda kat be kat arttı.

Türkiye’deki telefonların %32,59’u kaçak/kayıt dışı!

Ulaş Utku Bozdoğan: Türkiye’nin Dörtte Birinden Fazlası Kaçak Telefon Kullanıyor! 1

 • IMEI kayıt ücretlerine gelen zammın ardından sınırda oluşan tablo, 7 Temmuz 2023.

Statcounter tarafından paylaşılan pazar verilerine göre Türkiye’de akıllı telefon pazarında en çok tercih edilen marka, %32,59’luk oran ile “Bilinmeyen” oldu. Bu kategori, kayıt dışı olan cihazları kapsıyordu.

Verileri paylaşan MOBİSAD (Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş İnsanları Derneği), şu ifadelere yer verdi:

“Bu veriler, Türkiye’nin akıllı telefon pazarında kaçak ürünlerin ve kayıt dışı kanalın hâlâ ciddi bir sorun olarak varlığını sürdürdüğünü gösteriyor.”

Kaçak telefonları takip eden, Türkiye’de en çok tercih edilen telefon markaları ise şu şekilde:

 1. Samsung – %22,21
 2. Apple – %18,62
 3. Xiaomi – %12,96
 4. Huawei – %5,95
 5. Oppo – %2,71
 6. Realme – %0,78
 7. General Mobile – %0,61
 8. vivo – %0,53
 9. Tecno – %0,41
 10. Diğer – %2,62

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar