Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaTwitter'da Fotoğraf ve Videolara Doğrulama Sistemi Geliyor - Webtekno

Twitter’da Fotoğraf ve Videolara Doğrulama Sistemi Geliyor – Webtekno

Dünyanın en büyük mikroblog platformu Twitter, bundan birkaç hafta önce garip bir olaya ev sahipliği yaptı. Bloomberg’e aitmiş gibi görünen ve doğrulama rozeti alan bir hesaptan, yapay zeka ile oluşturulmuş sahte bir görsel paylaşıldı. Bu paylaşımda ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yakınlarında bir patlama olduğu iddia edildi. Bu da ABD borsalarında 500 milyar dolarlık oynaklık yaşanmasına neden oldu. Twitter, olayın farkına vardıktan sonra hesabı kapatsa da iş işten geçti.

Şimdiyse bununla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Twitter, paylaşılan görsellerin kullanıcılar tarafından da doğrulanabilmesini sağlayan yeni bir güvenlik önlemini kullanıma sundu. Aslında geçmişte, bu tür sahte paylaşımlardaki metinler için de kullanıcıların doğrulayabildiği bir sistem mevcuttu. İşte bu doğrulama sisteminin kapsamı genişletilmiş oldu. Ancak Twitter, bu özelliğin şimdilik tek fotoğraflı paylaşımlar için kullanılacağını söyledi. Video ve çok görselli paylaşımlar içinse bir süre bekleyeceğiz. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Fotoğraf ve videoların gerçek olup olmadığını kullanıcılar doğrulayacak

Şinasi Kaya: Twitter'Da Fotoğraf Ve Videolara Doğrulama Sistemi Geliyor - Webtekno 1

Yapılan çalışmalarla birlikte “Notes on Media” olarak isimlendirilen bu yeni özellik, kullanıcıların bir fotoğraf veya video üzerinde doğrulama yapmasını sağlayacak. Bir görüntünün sahte olduğunu düşünen kullanıcı, bununla ilgili bir açıklama da yazıp, durumu izah edecek. Böylelikle sıradan Twitter kullanıcıları, gördüklerinin sahte olduğunu anlama imkanı yakalayacaklar. 

Twitter’daki yeni özelliğin önemli olduğunu söylemek gerekiyor. Çünkü yapay zekâ odaklı araçların kullanımının yaygınlaşması, sahte görsellerin internette cirit atmasına yol açıyor. Hatırlayanlarınız vardır; bundan birkaç ay önce de Papa Francis ile ilgili sahte görsel, gündeme bomba gibi düşmüştü. Papa Francis, o görselde oldukça dikkat çekici bir şişme mont giymiş, montun üzerine de üzerinde haç motifi bulunan bir kolye takmıştı. Pek çok kişi buna inanmış olsa da gerçek sonradan anlaşılmıştı… Twitter’daki yeni özellik, sahte görsellerin bir nebze de olsa engellenmesini sağlayacak.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar