Perşembe, Temmuz 18, 2024
Ana SayfaBilimUlusal muharip uçak KAAN havalanmaya hazır!

Ulusal muharip uçak KAAN havalanmaya hazır!

Kotil, Paris Airshow kapsamında bir ortaya geldiği basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

TUSAŞ olarak fuarda bu yıl daha büyük bir alanları olduğunu aktaran Kotil, ağır toplantı trafiği yürüttüklerini, bilhassa Afrika ülkelerinden birçok askeri ve sivil yönetici ile bir ortaya geldikleri söz etti.

Kovid-19 salgını sonrasında havacılık dalında önemli bir hareketlilik yaşandığına işaret eden Kotil, küresel üreticiler Airbus ve Boeing’in “ne kadar yaparsan alırım” yaklaşımında olduklarını vurguladı.

Ağır sınıf taarruz helikopteri ATAK-2’ye ait değerlendirmelerde bulunan Kotil, 1200 kilogram yararlı yük kapasitesi hasebiyle daha fazla elektronik harp donanımı kullanabileceklerini, ATAK helikopteri 8 kilometreden gayeye angaje olabilirken ATAK-2’de bu uzaklığın 20 kilometreye çıkacağını belirtti. Kotil, “Rusların ve ABD’lilerin yaptığını tekrarlamıyoruz. İnşallah bundan yüzlerce satacağız. Taşıma kapasitesi yüksek, motoru güçlü, atak bir helikopter. Uçuyor şu anda, teslimat 2025’te.” dedi.

İnanç Can Çekmez: Ulusal Muharip Uçak Kaan Havalanmaya Hazır! 1

Fuarda birinci sefer sergiledikleri “GÖKBEY helikopterinin ağabeyi” olarak da nitelendirilen 11 ton yükündeki T925 ağır sınıf genel amaç helikopterinin bir yıl sonra uçacağını lisana getiren Kotil, genel niyet helikopterinin askeri ve sivil kullanım alanları hasebiyle taarruz helikopterinden daha geniş bir pazara hitap ettiğini, 100’le tabir edilen satış sayısının da 500’lere çıktığını kaydetti.

Ukrayna’dan temin edilen motorlar dışında yurt dışı kısıtlamaya mevzu olabilecek bir ekipman bulunmadığını vurgulayan Kotil, Türkiye’de de yerli motorların ortaya çıkmaya başladığını söyledi.

“Uçan kale” KAAN

Milli muharip uçak KAAN’a ait sorular üzerine Kotil, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Uçak uçabilecek durumda. İmalat, tasarım olarak her şeyi tam yaptık. HÜRJET kadar üzerinde test yapmadık. Ulusal muharipte iniş ekibi, uçuş bilgisayarı üzere birkaç komponent şimdi uçuşa elverişli değil, bunların yıl sonuna kadar uçuşa elverişli olmasını bekliyoruz yoksa ulusal muharip uçak uçuşa hazır, sıkıntı tutuyoruz. 2028’de, Blok-10 denilen birinci evrede, F16’nın üstünde F35’in altında 20 uçağı Hava Kuvvetlerine teslim ediyoruz. 2030’da 5. jenerasyon düzeyine gelecek. Kuş yuvadan uçacak mı, uçmaya çok yakın. Şu anda 2 tane daha yapıyoruz. Bir manada uçan kale, etrafındaki uçaklarla konuşarak uçuyor. Biz kaça satarız farklı bir bahis ancak bu uçaklar kabaca 100 milyon dolar.”

Uçak yapısalı temin eden firmaların “cenneti yaşadığını” belirten Kotil, salgının akabinde normalleşmeyle birlikte yolcu uçağı talebinin çok olması münasebetiyle uçak yapısallarının yetiştirilemediğini, firmaların ekstra işler aldıklarını tabir etti.

İnanç Can Çekmez: Ulusal Muharip Uçak Kaan Havalanmaya Hazır! 3

KAAN’ı neden fuara getirmedikleri istikametindeki soruya Kotil, “KAAN’ın kendisini getirmek isteriz, artık mock-up’ını taşımayız. Birinci sefer burada tanıtmıştık.” cevabını verdi.

Geniş bir eser yelpazesi oluşturduktan sonra ihracata ağırlaştıklarını lisana getiren Kotil, “Yılbaşında bu yana askeri sistemlerde 600 milyon dolarlık imza attık. İhracatta tepe yapmak istiyoruz. Yıllık en az 1 milyar dolar ihracat sayısı hedefliyoruz.” dedi.

Sivil havacılığa girme konusunda bir aceleleri olmadığını aktaran Kotil, devam eden projeler hasebiyle değerli bir yoğunluk yaşadıklarını söyledi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar