Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaBilimUlusal savaş uçağı KAAN için birinci fiyat bilgisi verildi: Ne kadar olacak?

Ulusal savaş uçağı KAAN için birinci fiyat bilgisi verildi: Ne kadar olacak?

Meral Erden: Ulusal Savaş Uçağı Kaan Için Birinci Fiyat Bilgisi Verildi: Ne Kadar Olacak? 1 Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, TGRT’de katıldığı bir programda merak edilen soruları yanıtlandırdı. GÖKBEY’den ulusal savaş uçağı KAAN’ın gelişimine kadar süreçleri anlatan Kotil, ulusal savaş uçağının fiyatlandırması hakkında da birinci defa konuştu.

TUSAŞ KAAN fiyatı ne kadar olacak?

Kotil, yaptığı açıklamada KAAN’ın fiyatına dair birinci sinyalleri verdi. KAAN MMU gibi bir uçağın en az 100 milyon dolar olacağı belirtildi. Kotil fiyatlandırmadan şu biçimde bahsetti: “Böyle uçak olağanda 100 milyon dolara satılır. Şu an fiyatını söyleyemeyiz, lakin böyledir.”

Meral Erden: Ulusal Savaş Uçağı Kaan Için Birinci Fiyat Bilgisi Verildi: Ne Kadar Olacak? 3 Kotil birebir vakitte TUSAŞ’ın 2028 yılında 20 adet KAAN Blok-10 uçağının Hava Kuvvetleri’ne teslim edileceğini bir kere daha lisana getirdi. Ek olarak TUSAŞ’ın 2029 itibariyle ayda 2 adet KAAN üretileceği söylendi. Kotil, “2028’de hava kuvvetlerimize teslim ediyoruz. 2029 itibariyle ayda 2 tane üreteceğiz. Bu da 2.4 milyar dolar eder.” ifadelerini kullanarak yalnızca KAAN’ın ihracatta 2.4 milyar dolarlık bir hacmi olabileceğinin sinyalini veriyor.

TUSAŞ halihazırda birden fazla proje üzerinde birebir anda çalışıyor. ANKA 3, ATAK 2, GÖKBEY, HÜRJET ve KAAN bu projeler ortasındaki en kıymetli başlıklar ortasında bulunuyor. Bu projelerin asıl hedefini aslında konumlandıkları alanlardan anlaşılıyor: Türkiye’nin gökyüzündeki bağımsızlığını sağlamak. Kilit gereksinimleri gidermek için tasarlanan bu projeler yalnızca Türkiye’de kullanılmak için yapılmıyor. Temel Kotil, ihracatta giderek büyüdüklerinin altını çiziyor. Türkiye, 2021 yılında savunma endüstrinde 3,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu sayı 2022 yılında 4,4 milyara yükselirken Kotil, 2023 için hedeflenenin 6 milyar doları geçmek olduğunu aktardı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar