Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaYazılımWindows 12 için kesin bir tarih söylem ediliyor

Windows 12 için kesin bir tarih söylem ediliyor

Windows 11 iki yaşında olmasına karşın, pazarda hâlâ Windows 10’un gerisinde. Lakin, Microsoft’un Windows 12’nin çıkışını aslında planladığına dair dedikodular uzun müddettir var. Intel’in son yaptığı bir açıklama ve şirketin yakın gelecekteki donanım planlarına dair son bilgiler, bu kuşkuları artırabilir.

Son vakitlerde yapılan bir çıkar toplantısında Intel mali işler yöneticisi Dave Zinsner, 2024’te beklenen bir “Windows Güncellemesi”nden bahsetti. Açıkça Windows 12’den bahsetmiyor, lakin yorumları yaklaşmakta olan işletim sistemi sürümüne dair dedikodularla örtüşüyor. 2023 Citi Küresel Teknoloji Konferansı’nda Zinsner, güncellemenin gelecek yıl için şirketin müşteri tarafı işleri için uygun olacağını düşündüğünü belirtti. Bir “Windows katalizörü”, eski heyetim tabanı için bir yenileme başlatacak.

Eğer daha evvel rapor edilen dedikodular doğruysa, CFO, Intel’in yaklaşan Meteor Lake işlemcilerinin Windows 12’den faydalanacağını ve OS’un piyasaya sürülmesiyle güçlü sevkiyatları teşvik edeceğini ima ediyor olabilir. İşletim sistemi ve CPU’lar, AI tabanlı araçlar ve müşteri tarafı donanımın el ele çalıştığı yeni bir ortamın habercisi olabilir. Her iki eser de seleflerine nazaran değerli değişiklikler sunuyor.

Windows 12 için kesin bir tarih söylem ediliyor

Daha evvelki dedikodular, Microsoft’un Windows 12’yi 2024’ün ikinci yarısında tanıtacağını, muhtemelen 2025’te tam bir lansmana yol açabileceğini öne sürüyor. Microsoft, işletim sistemi boyunca jeneratif AI’yi kullanarak özellikler ekleyebilir, bu da Windows 11 23H2 güncellemesiyle arama çubuğuna, fotoğraf düzenleme uygulamalarına ve Microsoft 365’e yakın vakitte gelen AI fonksiyonelliği üzerine inşa edebilir. Windows 12, kullanıcı arayüzünü yine çalışabilir ve güvenlik ve yamaları kolaylaştırmak için kısımları farklı formlarda düzenleyebilir.

Microsoft, önceki sürümü kullanıcı tabanı içinde hakimiyet kurma gayreti verirken Windows 12 ile ilerliyorsa, büyük işletim sistemi yükseltmelerine farklı bir yaklaşım benimseyebilir. Statcounter’dan bir rapor, Windows kullanıcılarının %70’inden fazlasının hâlâ Windows 10’u tercih ettiğini ve Windows 11’in Nisan ayından bu yana %23’lük bir hissenin ötesine geçmediğini gösteriyor. Steam’in yazılım anketi, en son Windows işletim sistemini biraz daha düzgün bir %37 benimseme oranında gösteriyor.

Öte yandan, gelecek yıl gelmesi beklenen Meteor Lake serisi işlemciler, AI ile ilgili misyonları gerçekleştirirken sistemleri daha hassas hale getirmek için özel AI hızlandırma çekirdekleriyle donatılacak. Emsal biçimde, AMD’nin yakın vakitte piyasaya sürdüğü Ryzen 7000 taşınabilir CPU’ları, Windows Studio Efektleri için özel bir motor içeriyor. Microsoft’un, Windows 12’nin AI özelliklerini tasarlarken her iki CPU tedarikçisiyle çalıştığı söyleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar