Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaX, ticari marka ihlali davasında X'e dava açtı

X, ticari marka ihlali davasında X’e dava açtı

Musk, temmuz ayında Twitter’ın markasını tekrar isimlendirdi, toplumsal ağın ismini “X” olarak değiştirdi ve ikonik kuş logosunu bu harfle değiştirdi. Yöneticinin X harfine ilgisi olduğu biliniyor, münasebetiyle bu pek de sürpriz olmadı fakat ticari marka avukatı Josh Gerben’in o vakitler Reuters’e söylediği üzere “Twitter/X’e dava açılma ihtimali %100 civarında” Bugün Gerben’in firması bu davada davacıyı temsil ediyor.

X Social Media, davada kendisini “2016’dan bu yana hukuk firmaları ile avukata muhtaçlık duyanları birbirine bağlayan reklam ve toplumsal medya hizmetleri sunan” bir şirket olarak tanımladı. Logosu, evvelden Twitter olarak bilinen toplumsal ağ tarafından kullanılan logodan çok farklı görünse de, şikayetinde “reklamlarında, bloglarında ve çalışmalarını vurgulayan haber bültenlerinde markasının ‘X’ kısmını sık sık vurguladığını” savundu.

X, ticari marka ihlali davasında X’e dava açtı

Florida merkezli şirket ayrıyeten, Elon Musk’un X‘inin yine markalandığında medyada yer almasının baş karışıklığına yol açtığını ve tüketicilerin, reklam hizmetlerinin X Corp tarafından sunulduğuna yahut onunla alakalı olduğuna inanmasına yol açtığını söyledi. “‘X‘ bir toplumsal medya olduğu için Platformda tüketiciler doğal olarak ‘X SocialMedia’yı X Corp.’un toplumsal medya platformu olarak görüyorlar” diye açıkladı. Davacı mahkemeye, Twitter’ın tekrar markalanması nedeniyle aslında gelir kaybı yaşadığını ve karışıklığın “mali zarara” devam etmesinin kuvvetle beklenen olduğunu söyledi, bilhassa de X Corp, “x toplumsal medya” sözünü arattığınızda arama sonuçlarının en üstünde göründüğü için.

X Social mahkemeden, Musk’un şirketinin “X” işaretini taşıyan hizmetleri pazarlamasını, sunmasını, satmasını yahut dağıtmasını yasaklayan bir ihtiyati önlem ve ayrıyeten kendi kaybının yahut davalının karının üç katına muadil tazminat talep ediyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar