Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaOtomobilXiaomi elektrikli araba piyasasına büyük yatırımla giriyor

Xiaomi elektrikli araba piyasasına büyük yatırımla giriyor

Xiaomi, araba sanayisine adım atma hazırlığında ve birinci elektrikli aracını 2024’ün birinci yarısında piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirketin kurucusu Lei Jun, Çin devlet yayıncısı CCTV ile yaptığı röportajda bu teşebbüs için tezli maksatlarını lisana getirdi.

Lei, “Araba üretimine kazanmak için girdim,” dedi. Xiaomi’nin otomotiv gayelerini yönlendiren iki ana prensibi vurguladı: Kendini kanıtlamış araba üreticilerinden gelen teknolojileri kullanmak ve araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ağır yatırım yapmak.

Xiaomi, otomobil üretiminde klasik bir yaklaşım benimsemiyor. Lei, şirketin, klasik bir araba üreticisinin birinci model için yatırım yapacağı kaynaklardan on kat fazlasını ayırdığını açıkladı. Bu, 3.400 mühendisten oluşan bir takım ve 10 milyar yuanı (yaklaşık 1.4 milyar dolar) aşan bir Ar-Ge bütçesi manasına geliyor.

Xiaomi elektrikli araba piyasasına büyük yatırımla giriyor

“İlk model için 3.400 mühendis yatırımı yaptık ve tüm Ar-Ge yatırımı 10 milyar RMB’den fazla oldu. Yani, dalın yatırımının on katından fazlasını kullanıyoruz,” dedi.

Lei’nin inancına karşın, önündeki zorlukları da kabul ediyor. Potansiyel üretim darboğazları ve uzun bekleme müddetlerine ait telaşlarını lisana getirdi, bu durumlar tesirli bir halde yönetilmezse Xiaomi’nin itibarını zedeleyebilir.

“Herkesin alması sonucu, bir yahut iki yıl beklemek zorunda kalırsak, makûs bir ün kazanacağımızdan daha çok endişeleniyorum,” diye ekledi Lei.

Aracın resmi tanıtımı şimdi gerçekleşmemiş olsa da, birtakım ayrıntılar zati açığa çıkmış durumda. SU7 olarak isimlendirilen model, sportif görünümlü dört kapılı bir sedan ve hem Tesla’nın Model 3‘ünden hem de Nio’nun ET5’inden daha büyük boyutlarda. İki farklı batarya seçeneği ile sunulacak ve tek şarjla 800 kilometreye kadar menzil sunacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar