Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaDonanımXiaomi marka akıllı televizyonlardaki reklamlar can sıkmaya başladı

Xiaomi marka akıllı televizyonlardaki reklamlar can sıkmaya başladı

Akıllı televizyon üreticileri, kullanıcıların TV’yi açtıklarında gösterdikleri reklamlar, yani başlangıç reklamları nedeniyle tenkit oklarının gayesi haline geldi. Bu reklamlar, televizyonun açılma mühletini yavaşlattığı ve kullanıcı tecrübesini baltaladığı için kullanıcılar için can sıkıcı olabilir. Üreticiler ve içerik sağlayıcılar için bir gelir yaratma taktiği olarak, bu reklamlar, kullanıcıların TV’yi açtıklarında eser ve hizmetleri tanıtmaktadır.

Özellikle Çin’deki düzenleyici kurumlar bu mevzuda değişiklik yapılması için baskı uygulamaktadır. Mesela, Jiangsu Tüketici Muhafaza Komitesi, TV üreticilerine bu reklamlar için “tek tıklama ile kapat” özelliği eklemeleri için davette bulundu. Direktifi yerine getirmeyen LeTV markası, türel sonuçlarla karşılaştı. Bir mahkeme kararı, LeTV’nin bu başlangıç reklamları için “tek tıklamayla kapat” özelliğini sağlamasını gerektirdi ve medya alanındaki tüketici haklarının değerini vurguladı.

Böyle bir düzenleyici baskıya cevap olarak Xiaomi, TV eserlerinde değişiklikler yapacağını duyurdu. Xiaomi TV artık “başlangıç reklamlarını devre dışı bırakma” seçeneğini sunuyor. Bu değişiklik, tüketici kaygılarını giderme ve yasal gerekliliklere uyma konusunda değerli bir adım olarak görülmektedir.

Xiaomi marka akıllı televizyonlardaki reklamlar can sıkmaya başladı

Bu bağlamda değerli olan bir nokta, Çin Reklamcılık Yasası’nın 44. Unsurunun 2. Fıkrasıdır ki bu husus, internet tabanlı platformlarda pop-up olarak gösterilen rastgele bir reklamın, kullanıcıların onları tek bir tıklamayla kapatabilmelerini sağlamak üzere kolay kolay ulaşılabilir bir kapatma düğmesine sahip olması gerektiğini açıkça belirtmektedir.

Çin Hukuk Topluluğu Tüketici Hakları Müdafaa Hukuku Araştırma Derneği Lider Yardımcısı Chen Yinjiang, bu mevzudaki görüşlerini daha evvel CCTV ile yaptığı bir konuşmada lisana getirmişti. Yinjiang’a nazaran, bilgi yalnızca gerçek ve kapsamlı bir halde sunulmakla kalmamalı, tüketicilerin bu başlangıç reklamlarını görmek isteyip istemediğine ve ne kadar süreyle görmek istediklerine de karar verebilmeleri gerekmektedir.

Ağustos 2023 prestijiyle elde edilen bir rapora nazaran, Çin’de TV satışları evvelki yıla nazaran %20 düştü ve çevrimiçi olarak yaklaşık 2.95 milyon ünite satıldı. Xiaomi ve Hisense üzere klâsik markalar, Hisense, aylık satışlarda Xiaomi’yi kıl hissesi geçerek öne çıkmakla birlikte, yıllardır Çin TV pazarının ana oyuncuları olmuş durumdalar. Birinci dört marka, 100 inçlik TV’ler üzerine ağırlaşarak bir pazar trendini işaret etti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar