Çarşamba, Eylül 28, 2022
Google search engine
Ana SayfaMobilXiaomi, tam ekran parmak izi tarayıcısının patentini aldı

Xiaomi, tam ekran parmak izi tarayıcısının patentini aldı

İnanç Can Çekmez: Xiaomi, tam ekran parmak izi tarayıcısının patentini aldı 1

Çin ulusal patent veritabanında, ekranın tüm alanlarında parmak izlerinin okunmasına izin veren yeni bir teknoloji hakkında bilgiler ortaya çıktı. Söz konusu patent Xiaomi‘ye ait.

Patentte yer alan bilgilere göre tam ekran parmak izi tarayıcı şu şekilde çalışacak: Dokunmatik ekran ile AMOLED ekran arasında iki katman daha olacak. Yani, sensör katmanının altında, kızılötesi ışık alıcıları olan bir katman ve onun altında da kızılötesi yayıcıları olan bir katman yer alacak. Hepsinin altında ise AMOLED ekran olacak.

İnanç Can Çekmez: Xiaomi, tam ekran parmak izi tarayıcısının patentini aldı 2

Ekranın tüm alanlarında çalışabilecek

Sensöre dokunduğunuzda, bir dizi kızılötesi verici, ekrana parmak şeklinde ışık yayacak. Bu ışık daha sonra yansıtılarak, alıcılar tarafından okunması sağlanacak. Bu sayede de parmak izi teknolojisi ekranın tüm alanlarında çalışabilecek ve kullanıcı akıllı telefon ekranının istediği bir yerine dokunarak telefon kilidini açabilecek.

Qualcomm geçtiğimiz dönemde aynı anda iki parmağı okuyabilen ikinci nesil parmak izi tarayıcısını duyurmuştu. Xiaomi’nin çığır açabilecek bu teknolojiyi ne zaman uygulanabilir hale getireceği konusunda ise henüz bir bilgi mevcut değil.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar