Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaMobilXiaomi’ye büyük şok: Savaş destekçisi olarak suçlanarak satışları yasaklandı!

Xiaomi’ye büyük şok: Savaş destekçisi olarak suçlanarak satışları yasaklandı!

Xiaomi’nin Rusya’da etkin bir varlık göstermesinin akabinde Ukrayna’nın Ulusal Yolsuzluk Tedbire Ajansı, bu markayı memleketler arası bir savaş destekçisi olarak nitelendirdi. Bu durum, Finlandiya’daki kimi büyük taşınabilir operatörlerin yansısını çekti. Telia, DNA ve Elisa isimli üç büyük telekom şirketi, Xiaomi telefonlarının satışını askıya aldı. Bu kararı, Xiaomi’nin Rusya’da gösterdiği etkin varlığına ve Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından sonraki tutumlarına bir reaksiyon olarak değerlendirdiler.

Ancak, Gigantti ve Verkkokauppa isimli iki öteki perakendeci, Xiaomi’nin AB maddelerini ihlal etmediğini belirtti. Bu nedenle bu perakendeciler, Xiaomi eserlerinin satışını sürdürmeye karar verdi.

Xiaomi’ye büyük şok: Savaş destekçisi olarak suçlanarak satışları yasaklandı!

DNA, Xiaomi’nin Rusya’daki durumu ele alış formu konusunda mutlu olmadığını belirtti. Bu nedenle, mevcut stoklar tükendikten sonra yeni Xiaomi eserlerini stoklamayacaklarını açıkladı. Elisa isimli öteki telekom şirketi ise ilerleyen devirde satışta olacak Xiaomi aygıtlarının sayısını azaltmayı planlıyor.

Finlandiya’nın tarih boyunca Rusya’ya karşı olumsuz bir tavrı olduğu biliniyor. Son vakitlerde yapılan bir ankete nazaran, Finlerin yüzde 76’sının Rusya’ya olumsuz bir bakış açısı var. Ayrıyeten, nüfusun yüzde 90’ı Rusya’yı küresel barış için bir tehdit olarak pahalandırıyor. Xiaomi’nin bu satış askıya alma olaylarının akabinde Finlandiya’daki pazar hissesini nasıl muhafazayı yahut artırmayı planladığına dair net bir bilgi bulunmuyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar