Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaBilimYalnızca bir baştan oluşan Nikola isimli bu özel android, yüz sözleri ile...

Yalnızca bir baştan oluşan Nikola isimli bu özel android, yüz sözleri ile görenleri şaşırtıyor

Duygusal ifadeler, insanı makineden ayıran şeylerden biri. Ancak Nikola adında, sadece bir kafadan oluşan yeni bir android bunu değiştirmeyi amaçlıyor.

Nikola, “psikoloji, beyin bilimi, bilişsel bilim ve yapay zeka araştırmalarını, insanların, yapay zekanın ve robotların esnek bir şekilde bir arada var olabileceği bir gelecek toplumu için birleştirmeyi amaçlayan” Guardian Robot Projesi’nin bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Araştırma, Japon hükümeti tarafından finanse edilen bir araştırma enstitüsü olan RIKEN tarafından destekleniyor.

Frontiers in Psychology’de kısa bir süre önce yayınlanan çalışmada, Nikola’nın anlamlı yüz hareketlerini gerçekleştirme yöntemlerini ve bu hareketleri, hem bilgilendiren hem de doğrulayan psikolojik verileri açıklandı. Araştırmada ifade edilen duyguların arasında öfke, iğrenme, korku, mutluluk, üzüntü ve şaşkınlık bulunuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Yalnızca Bir Baştan Oluşan Nikola Isimli Bu Özel Android, Yüz Sözleri Ile Görenleri Şaşırtıyor 1

Projenin baş araştırmacısı Wataru Sato, “Sosyal etkileşim insanlar için oldukça önemli” diyor ve ekliyor: “Bu tür yeteneklere sahip androidlerin araştırma ve gerçek yaşam uygulamalarında oldukça önemli olacağını düşünüyoruz.

Bu tür teknolojilerin olası bir uygulama alanı olarak yaşlı bakımı görülüyor. Tabii ki Nikola’nın daha önce gördüğümüz diğer bazı etkileyici robotlar gibi CES ile ilgili röportajlar verdiğini görmemiz için daha uzun bir süre beklememiz gerekecek.

Dr. Sato, sonraki adımların Nikola’nın yüz ifadelerini iyileştirmek ve genişletmek, ona bir ses ve bir vücut kazandırmak ve çok modlu ifade için birlikte çalışabilecek duygusal ifadeleri aşılamak olduğunu söylüyor.

Kaynak:  Chip

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar