Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaYazılımYapay zeka devi, Google’ın gücünü tehdit etmeye başladı

Yapay zeka devi, Google’ın gücünü tehdit etmeye başladı

OpenAI’nin tanınan yapay zeka sohbet botu ChatGPT’ye artık taşınabilir aygıtlardan erişim sağlamak mümkün olacak. OpenAI, resmi iOS uygulamasını kısa bir müddet evvel piyasaya sürdü. Bu atılım, kullanıcıların hareket halindeyken bu hizmetten yararlanmalarını mümkün kılıyor. Uygulama hem fiyatsız hem de reklamsız olacak ve ayrıyeten sesli girişi destekleyecek. Lakin, başlangıç basamağında yalnızca ABD’deki kullanıcılara sunulacak.

ChatGPT uygulaması, masaüstü versiyonuna paralel formda, kullanıcılara klâsik bir web araması yapmaksızın soru sorma, tavsiye alma, ilham bulma, öğrenme, araştırma ve daha fazlasını yapma fırsatı veriyor. Apple’ın kendi sesli asistanı Siri’nin yaşadığı problemlar ve Apple’ın kendi yapay zeka gelişimindeki eksiklikler göz önünde bulundurulduğunda, bu yeni uygulama kullanıcıları, telefonlarındaki ana taşınabilir yardımcıları olarak ChatGPT’yi kullanmaya yönlendirebilir. Bu atak, Google’ı da etkileyebilir, zira Google şu anda Apple’ın iPhone’undaki Safari’de varsayılan arama motoru olarak yer alıyor.

Yapay zeka devi, Google’ın gücünü tehdit etmeye başladı

Mobil ChatGPT’yi kullanırken, uygulama arama geçmişinizi aygıtlar ortasında senkronize edecek, böylelikle daha evvel web arayüzü üzerinden ne aradığınızı hatırlayacak ve size kolaylık sağlayacak. Uygulama, OpenAI’nin açık kaynaklı ses tanıma sistemi Whisper ile entegre olacak biçimde tasarlandı ve sesli girişi destekliyor.

ChatGPT Plus aboneleri, OpenAI’nin duyurusuna nazaran, bu yeni uygulama üzerinden GPT-4’ün yeteneklerinden yararlanabilecek. Ayrıyeten, kullanıcılar, daha süratli cevap müddetleri üzere geliştirilmiş özelliklere ve yeni özelliklere erken erişim sağlamak için aylık 20 dolar ödeyerek ChatGPT’ye erişim hakkı elde edecek.

OpenAI, yeni uygulamanın dağıtımının ABD’de başladığını ve önümüzdeki haftalarda öteki ülkelere yayılacağını belirtti. Ayrıyeten, Android versiyonunun da yakın bir gelecekte kullanıma sunulacağını duyurdu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar